Uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Nepal'de gerçekleşen vahim uçak kazasında birçok insan hayatını kaybetmiş ve dünya basının gündem olmuştu. Peki uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Uçak seferleri günümüzde en güvenli ve en az kaza riski taşıyan seyahat şeklidir. Kaza oranı bu kadar düşük olmasına rağmen ölüm oranı maalesef öyle değil. Gelin uçak kazalarının ana sebeplerine yakından bakalım.

Uçak kazalarında hata çok şey götürüyor

Uçak kazalarının nedenlerini üç ana grupta inceleyebiliriz. Birincisi insan kaynaklı hatalardır. Bunlar; pilot hataları, diğer sorumlu personel hataları ve sabotaj kaynaklı kazalar olabilir.

İkincisi hava şartlarından ve doğa olaylarından kaynaklanan hatalardır. Bunlar; yıldırım çarpması, uçak motoruna kuşların girmesi, yoğun sis ve fırtına diyebiliriz.

Uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

Üçüncüsü ise aslında yine insan faktöründen kaynaklanan mekanik hatalardır. Bunlara örnek verecek olursak; uçağın tasarımı, üretim ve onarımı sırasında meydana gelen hatalardır. Ayrıca uçak kazalarında, en çok kazaların meydana geldiği zamanlar uçağın kalkışı ve inişi sırasında oluşur.

Dünya genelinde yapılan araştırmalara göre uçak kazasında ölme riskiniz 11 milyonda 1 olarak ön görülmektedir. Bu istatistiğe göre de en güvenli seyahat uçaklar ile yapılanlardır diyebiliriz.

Peki uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir?

• Mekanik Hata; günümüzde teknolojinin gelişmesi ile uçak üretimlerinde ciddi gelişmeler yaşandı. Fakat bu gelişmelere rağmen kontrol dışı bazı mekanik hatalar olabilmekte. Üretim ve tasarım aşamalarında gözden kaçan aksaklıklar uçak yolculuklarında kazalara neden olabiliyor. Ayrıca uçak onarımları esnasında uyuşmayan ya da tam uyuşma sağlamayan kısımlardan dolayı uçak kazaları da olabiliyor. Uçak kazalarının %20’lik bir kısmı ise mekanik hatalardan kaynaklıdır.

• Sabotaj; Uçak kazalarının %10’luk kısmını oluşturan bu kazalar terör örgütleri ve nedeni bilinmeyen örgütler tarafından uçaklara bomba düzeneği kurulması ve patlatılması, uçağın kaçırılıp kontrol edilememesinden dolayı yaşanmaktadır.

• Hava Durumu; Kötü hava şartları uçak kazalarında ki rolü bilinenin aksine çok düşüktür. Uçak kazalarının %10’unu oluşturan bu kazalar başlıca, yıldırım çarpması, yoğun sis, yoğun kar yağışı ve fırtınalardan meydana gelir. Fakat bilinenin aksine uçaklara her yıldırım çarptığında kazalar meydana gelmez. Hatta neredeyse tüm yağmurlu havalarda uçaklara yıldırım çarpmaktadır. Fakat gelişen teknoloji ile bu tür kazaların artık önlenebiliyor.

Uçak kazalarının ana sebepleri nelerdir? - Resim : 2

• Pilot Hatası; Pilot hataları uçak kazalarında en büyük etkene sahip. Uçak kazalarının %50’si pilotların yaptığı hatalarından meydana gelir. Uçaklar yapıları gereği çok karmaşık hava yolu araçlarıdır. Bu nedenle kontrol edilmeleri oldukça güçtür. Tecrübesiz pilotların uçağı kullanması, tecrübeli pilotların uçak kalkmadan önce tüm kontrolleri yapmaması, uçak yakıtlarının kontrol edilmemesi, gibi sebepler pilot kaynaklıdır.

• Diğer İnsan Kaynaklı Kazalar; pilot haricinde bu kategoriye, kabin ekibi, yükleyiciler, hava trafiği kontrol personeli, bakım mühendisleri ve yakıt ikmal ekibini koyabiliriz. Bu kazalar uçak kazalarının yüzde 10’luk kısma denk gelse de maalesef uzun mesailer sonucu yorgunluk, dalgınlık ve tecrübesiz personellere sorumluluk yüklenmesi sonucunda meydana gelmektedir.

Ana başlıklarıyla uçak kazalarının başlıca sebeplerini açıkladık. Peki siz seyahatlerinizde uçağı tercih ediyor musunuz? Düşüncelerini yorumlarda belirtmeyi unutmayın.