Uçan araba dediler hiç biri uçamadı!

Transformer TXABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) helikopter ve kara aracını tek bir gövdede birleştirmek için çalışıyor. Uçan araç, askerlere hareket kolaylığı sağlayacak ve yerdeki tehditleri minimize edecek. Geçen yıl Ekim ayında Lockheed Martin, DARPA’nın uçan aracını geliştirmek için bir sözleşme imzaladı. Transformers TX adını taşıyan proje, dikey kalkış-iniş yapabilen hava aracıyla yer aracını birleştiren, mühimmatla birlikte 4 asker taşıyacak kapasiteye sahip.
Uçan araba dediler hiç biri uçamadı! - Page 1
Transformer TX
ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) helikopter ve kara aracını tek bir gövdede birleştirmek için çalışıyor. Uçan araç, askerlere hareket kolaylığı sağlayacak ve yerdeki tehditleri minimize edecek. Geçen yıl Ekim ayında Lockheed Martin, DARPA’nın uçan aracını geliştirmek için bir sözleşme imzaladı. Transformers TX adını taşıyan proje, dikey kalkış-iniş yapabilen hava aracıyla yer aracını birleştiren, mühimmatla birlikte 4 asker taşıyacak kapasiteye sahip.
Uçan araba dediler hiç biri uçamadı! - Page 2
Skycar M400
Uçak mühendisi Paul Moller, dikey kalkış ve iniş yapabilmek için tasarlanan Skycar M400 üzerinde çalışıyor. Maksimum hızı saatte 644 km olan uçağın seyir hızı 563 km/s. Menzili 1.449 km olarak planlanan uçan otomobil, 4 yolcu kapasitesine sahip olacak. Yakıt olarak gazolin, dizel, alkol ve kerosen kullanabilecek. Aracın güvenli ve kullanışlı olması için bütün sistemleri GPS kullanılarak bilgisayarla kontrol edilecek.
Uçan araba dediler hiç biri uçamadı! - Page 3
Herhangi bir kaza olasılığına karşı araçta paraşüt ve iç-dış hava yastıkları bulunacak.
Uçan araba dediler hiç biri uçamadı! - Page 4
Piyasaya çıkış fiyatı 1 milyon dolar olarak duyurulan uçan otomobilin seri üretime geçtikten sonra satış fiyatının 60 bin dolara kadar düşmesi bekleniyor.
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.