Bilim & Teknik

Ürkütücü İstanbul depremi açıklaması! İstanbul’dan hemen taşının!

Geçtiğimiz gün Düzce’de meydana gelen deprem dikkatleri bir anda İstanbul için beklenen depreme çevirdi. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Ürkütücü İstanbul depremi açıklaması! İstanbul’dan hemen taşının!

Türkiye’den bir deprem ülkesi olduğu her fırsatta dile getiriliyor. Bilindiği üzere 1999 yılında yaşanan Gölcük depremi sonrasında binlerce vatandaş enkaz altında kalarak can vermişti. Bu depremin hemen akabinde İstanbul’da gelecek 30 yıl içerisinde büyük bir depremin yaşanma olasılığının çok yüksek olduğu açıklanmıştı.

Aradan geçen 23 senelik süre boyunca büyük olarak nitelendirebileceğimiz yıkıcı bir deprem yaşamadık. Öyle ki artık İstanbullular bile yaklaşan deprem tehlikesini unutmuştu. Ta ki düne kadar. Geçtiğimiz gün Düzce’de gerçekleşen 5.9 büyüklüğündeki deprem sonrasında gözle bir kez daha İstanbul depremine çevrildi.

Ürkütücü İstanbul depremi açıklaması! İstanbul’dan hemen taşının!

Bu konu hakkında önemli açıklamalarda bulunan bilim insanı Celal Şengör, dün gerçekleşen depremin önemli bir uyarı olduğu konusuna dikkat çekti. Şengör dostu Fatih Altaylı’ya İstanbul depreminin beklenenden çok daha yakın olduğunu vurguladı. Bilim insanı, İstanbul’da tek bir doğalgaz boru hattının kırılması bile büyük bir felakete yol açacağı için şehrin büyük oranda hazırlıksız olduğunu söyledi.

Şengör dostuna, “Seni uyarmak için bir daha fırsatım olmayabilir, İstanbul’daki evinden hemen taşın” dedi. Bu gerçekten de önemli bir uyarı diyebiliriz. Eğer Celal Şengör’ün ön görüleri doğru çıkarsa deprem için çok fazla vaktimiz kalmadı demektir. Geçtiğimiz gün yaşanan kısa deprem bile aslen bu konuda ne kadar hazırlıksız olduğumuzu bizlere göstermiş oldu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.