Bilim & Teknik

Uzayda dönüm noktası yaratacak keşif!

Bilim insanları Güneş Sistemi dışında ilk kez su bulutlarına rastladı.

Uzayda dönüm noktası yaratacak keşif!

Bilim insanlarının bir dönüm noktası olarak nitelendirdiği keşif gezegenimizden 7.2 ışık yılı uzaklıkta.Uzay keşiflerinin tarihi açısından oldukça önemli bir keşif olarak nitelendirilen keşif düşük sıcaklıklarda ve kahverengi cüce bir yıldızda bulunuyor.WISE 0855 isimli cüce yıldızında bulunan bu su-sıvı taşıyan bulutlar, uzayda su-sıvı bulunabilirliğini araştıran çalışmalar için önemli veriler ortaya koyabilir.


Bilim insanaları bu cüce yıldızı 2014'te keşfetmişlerdi.Söz konusu cüce yıldız hareketsiz ve nükleer füzyon tepkimelerini gerçekleştirmeyen kategoride konumlandırılıyor.Aynı zamanda yıldızın sıcaklık özellikleri Güneş Sistemimizde yer alan ve büyük çoğunluğu gazdan oluşan gezegenlerin sıcaklık yapısıyla benzer.


1468161809_wise0855bpl2.png


Oldukça soğuk bir yapıda olan diğer bir deyişle oldukça düşük sıcaklıklara sahip olan WISE 0855 Mars, Jüpiter ve Satürn'den sonra şimdiye dek gözelemlenen uzay formundaki su bulutlarını kendisinde barındırıyor.Bununla birlikte ilk defa uzay formunda su-sıvı bulutu barındırdığı gözlemlenen gök cismi.(Mars, Jüpiter ve Satürn'den sonra)

Bilim insanlarını heycanlandıran bu önemli keşif Hawaii'deki Gemini Kuzey Teleskobu tarafından ortaya çıkarıldı.Bilim insanların verilerin güvenilirliğinden oldukça emin.Çünkü veriler dalga boylarından harmanlanarak elde edilmiş.

Uzayda suya dair herhangi bişey bulunduğunda bilim insanlarını bir heyecan alıyor.Çünkü bu heyecanı oluşturan etmenlerden birisi suyun varlığının canlılığa işaret ediyor olması.Peki siz bu konuda neler düşünüyorsunuz? Sizce akıl almaz büyüklüğe sahip evrenimizde yalnız mıyız?

İlginizi çekebilir:

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.