Bilim & Teknik

Uzaydan 20 farklı sinyal alındı!

Swinburne Teknoloji Üniversitesi, bir yılda 20 kadar hızlı radyo patlaması keşfettiklerini belirtti. İşte detaylar!

Uzaydan 20 farklı sinyal alındı!

Avustralya’daki Swinburne Teknoloji Üniversitesinden Ryan Shannon, yeni teknoloji radyo teleskopları kullanarak yaptıkları çalışmada bir yılda 20 kadar hızlı radyo patlaması keşfettiklerini belirtti.

Shannon, 20 radyo sinyalinin en yakınının 425 milyon ışık yılı uzaktan geldiğinin tahmin edildiğini söyledi.

Bazı uzmanlar bu sinyallerin uzaylı bir yaşam formu tarafından yayıldığını savunuyor. Araştırmanın sonuçları “Nature” dergisinde yayımlandı. Güçlü radyo dalgaları ilk kez 2007’de Avustralya’daki Parkes radyo teleskobu tarafından tespit edilmişti. 

Uzay her zaman insanoğlu için bir gizem olmaktan çıkamadı. Bu konuda her ne kadar araştırmalarımız sürse de henüz Dünya dışı varlıklar konusunda bir bulguya rastlayabilmiş değiliz. 

Uzaydan 20 farklı sinyal alındı!

Uzaydan 20 farklı sinyal alındı! - Resim : 1

Buna ek bu sinyaller ilk aldığımız sinyaller değil. Yaklaşık 2 ay önce bilim insanları, heyecanı körükleyecek gizemli bir radyo sinyali almıştı. Düşük frekanslı bu sinyal sadece 1 milisaniye sürdü ve bilim insanlarını heyecanlandırmaya yetti.

Gerçekten de uzaylılar var mı? Bu sinyal nereden geldi? Sadece bir yıldız patlaması mı? Akılda deli sorular kısacası. 

Uzmanlar, bu sinyalin Samanyolu'nun ötesinden alınan en düşük radyo frekansı olduğunu söylüyor ve bu yüzden kaynağının son derece güçlü olduğu düşünülüyor. Başka teoriler ise FRB 180725A adlı sinyalin kara delikten ve ya uzaylı bir uygarlıktan alınan bir sinyal olduğu yönünde.

Yorumlar
7 Kuleli
Gelsinler artık da,,, kendi dünya insanı ile savaşmak yerine uzaylılar la savaşalım, bu varlıklar var sa da şayet üstün teknoloji kullanıyor lardır bizi temizlemeye dünya içi kavgaya son verirler,,, gerçekten artık insanlığın sonu gelmeli,,, top yekün
Cevapla
Twd
Salla babam salla nasil olsa inanan cok
Cevapla
Erhan
Biz de o sinyalleri dinleyebilseydik güzel olacaktı, sadece kuru kuruya okumakla yetindik.
Cevapla
misafir
yaw he hee.. uzaydaki canlılar sinyal gönderiyor..
Cevapla
yanardağ
yakında ordayız..425 ışık yılı..onlara ne ki? Türkiyeye gelsinler..yerimiz var..hahahahaaa
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.