Bilim & Teknik

Uzuvları eksik olan çocuklar için LEGO uyumlu protez kol üretildi! Video

İsveç'te bulunan bir üniversitede görevli bir araştırmacı, engelli çocuklar için hayatı eğlenceli hale getirecek bir çözüm üretti.


Yıllardır çocukların gelişimine ve sahip olduğu yeteneklerini dışa vurumuna katkı sağlayan LEGO, farklı bir alana taşınarak bir araştırmacıya ilham kaynağı oldu.. Bu durumun farkında olan bir araştırmacı, çocuklar için LEGO parçalarından oluşturulabilen bir protez kol geliştirdi.

İsveç'te bir üniversitede araştırmacı olarak çalışan Carlos Arturo Torres Tovar, özellikle protez kullanmaları gereken engelli çocuklar için bir çözüm üretti. Uzuvları eksik olan çocukların özgüvenlerine katkı sağlayacağını düşünen araştırmacının tasarladığı protez kol, çocukların kendi yaptığı her çeşit Lego tasarımıyla ve Lego Mindstorms setlerinin tümüyle uyumlu bulunuyor.

1436683123_1334443207164388136.gif

Geliştirdiği Protez kolları onların oyuncağı haline çeviren Carlos, kolun test çalışmaları sırasında çocuklarla mutlu görünüyor. Uvuzları eksik çocukların test sırasında kendilerini çok mutlu hissetmesini ise paha biçilemez bir duygu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.