Bilim & Teknik

Volkanlar da internete bağlanacak!

Bilim insanları, volkanların ne zaman harekete geçeceğini çözebilmek için internet kullanmayı düşünüyorlar.

Volkanlar da internete bağlanacak!

Bilim insanları, depremler konusunda son derece bilgilendirici olabilen ve doğal afetlere neden olan volkanları daha yakından izlemeye karar vermişler. Bu tehlikeli oluşumları sürekli olarak kontrol edebilmek ve bilgi paylaşımı yapabilmek için bir sistem kurmaya karar veren bilim insanları, volkanlara özel bir internet sistemi kurmakta karar kılmışlar.

İlk olarak Nikaragua'da bulunan volkanlarda uygulanacak olan internet sistemi, bu volkanlardan belirli veriler toplayacak ve eş zamanlı olarak bilim insanlarıyla verileri paylaşacak. Toplanacak veriler arasında volkanın içerisindeki sıcaklık, atmosfer basıncı, yerçekimi ve karbondioksit, hidorojen sülfür gibi gazların oranları da bulunuyor.

1470267388_volcano1.gif

Bu volkanlara sensörleri yerleştirmekle görevli olan bilim insanı Sam Cossman, en büyük önceliklerinin tüm sensörleri sorunsuz olarak yerleştirebilmek olduğunu söyledi.

1470267470_mountain-.gif

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.