Damarlar artık bir organ olarak düşünülmektedir ve esasında vücudun en büyük organıdır. Tartıldığında 1,5 kilo, açıldığında ise 800 metrekarelik bir yüzeye sahiptir. Vücudun her organı damardan etkilenmektedir. Kalp, beyin, böbrek gibi dinamik organlar, bu etkiyi çok daha çabuk göstermektedirler.

Bugün, en önemli konulardan bir tanesi damarı korumaktır. Organların canlılığının ve tüm fonksiyonlarının sağlıklı bir şekilde devam edebilmesi için onları besleyen kan akımının düzgün ve sürekli olması gerekir. Bu nedenle damarlardaki en ufak tıkanıklıklar bile ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Damarlar için bilinen risk faktörlerinin başında hipertansiyon, diyabet, sigara, obezite, hareketsiz yaşam gelmektedir. Bunlar genellikle aynı hastada birlikte bulunurlar ve organ hasarı gelişimine neden olurlar.

Maalesef Türkiye’deki hasta grubu kalp-damar risk faktörleri açısından oldukça zengin durumdadır. Hareketsiz ortamlarda çalışan kişileri tehdit eden metabolik sendrom, hipertansiyon, diyabet tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de çok sık görülmektedir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.