Bilgisiyar işletim sistemi Windows’un yeni sürümü Windows 10, önceki gece tanıtıldı. Sesli asistan servisi ‘Cortana’ ile birlikte gelecek Windows 10, kullanıcıların sesli komutlarını dinleyecek ve cevaplayacak.

30 yılda 1.5 milyar kullanıcıya ulaşan Microsoft’un işletim sistemi Windows, yeni sürümüyle kullanıcılara sunuldu. Baştan aşağıya yenilenen Windows 10 adındaki işletim sisteminin en dikkat çekici özelliği sesli komutları anlayabilmesi ve buna sesli olarak cevap verebilmesi. Geçtiğimiz yıl akıllı telefon ve tabletlerde sunulan sesli asistan ‘Cortana’ ile birlikte gelecek Windows 10, kişilerin tercihlerini öğrenerek ilgili tavsiyeler, bilgiye hızlı erişim ve önemli hatırlatmalar sağlayacak.

Klavye ve mouse gibi kontrol araçları olmadan bilgisayarların kullanımını sağlayan Cortana’daki sesli komutlarla e-posta gönderilebilecek veya bilgisayar uygulamalarına erişim sağlanabilecek.

EXPLORER TARİH OLDU

Windows 10’da yer alan diğer bir değişim ise yılların efsane web tarayıcısı Internet Explorer’ın kaldırılması oldu. 20 yıldan beri kullanımda olan Internet Explorer, yeni işletim sistemiyle birlikte yerini ‘Spartan’a bıraktı. Yeni web tarayıcı, yerleşik olarak bulunan dâhili temel özellikler sayesinde daha fazla güvenlik ve daha iyi keşfetme olanağına sahip olacak. İster klavye, ister kalemle doğrudan not alma ve paylaşma özelliğini bulunduran Spartan’da, yeni okuyucu formatı yer alıyor. Bu özellik sayesinde internet sitelerindeki yazılar çevrimiçi ve çevrimdışı okunabiliyor. Yeni web tarayıcı sesli asistan Cortana ile uyumlu olarak çalışabiliyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.