Yakın gelecekte araçlarda kullanılacak son teknoloji standart donanımlar - Page 1

Trafik İşaretlerini Tanımlama
Yol kenarlarındaki trafik hız limiti, sağa/sola dönüş yasağı, okul yolu, yaya geçidi gibi hayati önemdeki tabelaları okuyan araçlar aslında şuan var! Gerek radar sistemi ile tümleşik akıllı kameralarıyla, gerek GPS haritasındaki işaretlerle, ilerlediği yolda bu gibi tabelaları tanımlayıp sürücüyü uyaran, hatta sürüş moduna göre bu tabelalara uymayı zorunlu tutan otomobiller şuan yollarda.. BMW 7 serisi ve Mercedes S serisi araçlar 2008 yılından bu yana bünyelerinde bu özellikleri barındırıyorlar. Aslına bakarsanız içinde Audi'nin de olduğu bu 3 otomobil firması şuan Avrupa Parlamentosu'nda bu yol işaretlerinin geceleri LED aydınlatmalı olması ve GPS haritalarında doğru şekilde kodlanmalarını zorunlu kılacak önlemler için lobi dahi yapıyorlar.

Yakın gelecekte araçlarda kullanılacak son teknoloji standart donanımlar - Page 2

Yayaları Algılayan Gece Görüş Sistemleri
Yayaları algılayan gece görüş sistemleri aslında 2000 yılından bu yana Cadillac tarafından kullanılıyor. Ancak asıl kullanışlı modellerini 2005 senesinden bu yana Mercedes S modellerinde görmek mümkün. 2010 yılından bu yana yüksek segment E sınıfı Mercedes'lerde de kullanılıyor. BMW ve Volvo'da bu kervana katılmış durumda. Şuan çok kullanışlı olmasalar da infrared ışıklar ve radar teknolojisi ile en yüksek hızda dahi hatasız yaya saptaması yapan bu cihazlar yakında araçlarda standart donanıma eklenecek.

Yakın gelecekte araçlarda kullanılacak son teknoloji standart donanımlar - Page 3

Akıllı Ön Cam Paneli
Yüksek çözünürlükte ön cam gösterge panelleri şuan BMW consept araçlarda kullanılan bir özellik. (Bknz: MSI 4: Ghost Protocol) Sürücüsüne her türlü ön panel gösterge bilgisini vermesinin yanı sıra, dokunmatik yüzey kontrolüne sahip bu gösterge panelleri araçta oluşan bir arızayı da sürücüye ileterek onu nasıl tamir edebileceğinizi tarif eden yönergeler verebiliyor. (Emniyet şeridinde boy gösterip, "bi zalım gelse de patlayan tekerleğimi değiştirse" arayışındaki bayanlar tarih olabilir.

Yakın gelecekte araçlarda kullanılacak son teknoloji standart donanımlar - Page 4

Akıllı Led Farlar
Akıllı far sistemleri şuan Mazda, BMW gibi markalar tarafından zaten kullanılıyor. Ama bunu bir adım öteye taşıyan gerçek zamanlı hız ve yolun durumuna göre kendisini ayarlayan Led far sistemleri. Özellikle gittiğiniz yolun genişliğine, hızınıza göre odak merkezini değiştiren son derece keskin odak noktalarına sahip bu led farlar dönüş yaptığınız esnada ya da karşıdan gelen aracın uzunlarını gözünüze çakarak sizi körelttiği anlarda ortaya çıkan bir süper kahraman gibi.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.