Bilim & Teknik

Yapay zeka robotlar YouTube'dan ders alıyor! Video

Yapay zekaya sahip olan robot, Youtebe'dan video, ses ve fotoğrafları inceleyerek yapması gerekenleri kendi kendine öğreniyor.

Yapay zeka robotlar YouTube'dan ders alıyor! Video

ABD'li Maryland Üniversitesi ve Avustralya merkezli NICTA, yapması gereken şeyleri kendi kendine öğrenen bir robot geliştirdiklerini bildirdi. Araştırma ekibinin “Derin öğrenme” adını verdiği bir yapay zekaya sahip olan robot, video, ses ve fotoğrafları inceleyerek bilgileri topluyor.

Video ve fotoğrafarla robot üzerinde deneyler yapmaya devam eden ekip, bu amaç çerçevesinde robota 88 adet YouTube videosu izletti ve robotun öğrenme becerisini test etti.

1420455795_img20150105124859.jpg

Test sonusunda insanların yemek yaptığı 88 videoyu izleyen robotun, bu videolarda yer alan cisimleri nasıl kullanılacağını öğrendiği ve yemek yapan insanları taklit edilebildiği duyuruldu. Aşağıda izleyeceğiniz video 2012 yılında Çin'de büyük bir restorant'ta çekilmiştir. Söz konusu haberdeki robotlar ile bir ilgisi yoktur.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.