Bilim & Teknik

Yapay zekalı robot insanları yendi!

Çin'de yapay zekalı robot, bir bilgi yarışmasında insan rakiplerini yenerek birinci oldu.

Yapay zekalı robot insanları yendi!

Çinli arama motoru Sogou tarafından geliştirilen Wangzai adlı yapay zekalı robot, Çin'in ünlün bilgi yarışması programı Yizhan Daodi'ye katıldı. Geniş bilgi depolama kabiliyeti ve insanların mimiklerini taklit etme becerisi ile dikkatleri üzerine çeken Wangzai, bütün rakiplerini yenerek büyük ödülü kazandı.

Yarışmada yöneltilen soruları hızlı şekilde algılayarak anında cevaplayan Wangzai izleyiciler tarafından ayakta alkışlandı. Robotu geliştiren Sogou firması, Wangzai'nin bağımsız analiz, hızlı algılama ve tepki verme özellikleri sayesinde sorulara milisaniyeler içinde yanıt verebildiğini belirtti.

1486551921_0802-13-2.jpg

Ülkedeki en büyük arama motoru firması Baidu tarafından geliştirilen Xiaodu adlı yapay zekalı robot da geçtiğimiz günlerde insan yüzü tanıma ve sesleri ayırt etme gibi kabiliyetlerin test edildiği bir deneyde insan rakiplerini yenmişti. Çin'deki teknoloji firmaları, yapay zeka alanında dünyanın önde  gelenleri arasında yer almak için son yıllarda yoğun çalışmalar yapıyor. Dünya İnternet Konferansı'nın raporuna göre, ülkedeki yapay zeka  geliştirme projelerine geçen yıl 2,6 milyar dolar yatırım yapılmıştı.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.