Bilim & Teknik

Yapay Zekanın Öncülerinden Marvin Minsky Yaşama Veda Etti

Yapay Zekanın Öncülerinden Marvin Minsky 88 Yaşında Beyin Tümöründen Yaşama Veda Etti

Yapay Zekanın Öncülerinden Marvin Minsky Yaşama Veda Etti

"Makineler düşünebilir mi?" sorusundan yola çıkarak geliştirilen “Yapay Zeka” kavramı modern bilgisayar bilimi kadar geçmişe sahiptir. Endüstri dünyasının birçok kuruluşunun gündeminde yer alan yapay zekayı kısaca “bir bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun çeşitli faaliyetleri zeki canlılara benzer şekilde yerine getirme kabiliyeti” şeklinde tanımlayabiliriz.

Dünyanın önde gelen dehalarından biri olan Marvin Minsky yaşamı boyunca yapay zekanın gelişimi için önemli çalışmalara imza attı. MIT'nin (Massachusetts Institute of Technology) yapay zeka laboratuvarının kurucularından Marvin Minsky 88 yaşında yaşama veda etti.

1453891833_102693527-03-01.jpg

1951 yılında “Rastgele bağlanmış sinirsel ağ ile öğrenebilen makine” ve 1956’da Harvard Üniversitesi’nde odaklanabilir tarayıcılı mikroskop icat eden Minsky, aynı zamanda 1968 yılında Stanley Kubrick tarafından yönetilen bilim kurgu filmi 2001: A Space Odyssey'in (2001: Bir Uzay Destanı) danışmanlığını yaptı. Marvin Minsky yapay zeka fikrinin babası olarak kabul ediliyordu.
          
          
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.