Yaprağa benzeyen hayvan bulundu! - Page 1

Fotosentez süreciyle yiyecek yapmak için güneş ışığı kullanan, vücutlarında klorofil bulunan birkaç deniz sümüklü böceği türü var. Bu canlılar normal hayvanlar gibi yiyecekleri sindirmek yerine alglerden gelen kloroplastları tutuyorlar ve daha sonra onları kendi hücrelerinin içine alıyor. Bunu da güneşte uzanarak yapıyorlar.

Yaprağa benzeyen hayvan bulundu! - Page 2

Bunun en iyi örneklerinden biri elysia chlorotica olarak isimlendirilen yeşil deniz sümüklü böceğinin bir türü. Amerika'nın doğu kıyılarında ve Kanada' nın kuzeyinde yaygın olarak tuzlu bataklıklarda, havuzlarda ve sığ derelerde bulunuyorlar. Boyları 6 santimetreye kadar uzuyor, ancak daha çok 2-3 santim boyunda oluyorlar. Genç sümüklü böcek kızılımsı ya da grimsi oluyor.

Yaprağa benzeyen hayvan bulundu! - Page 3

Beslenmeye ve hücrelerinde klorolast tutmaya başladıklarında renkleri parlak yeşile dönüşüyor. Sümüklü böceğin koruyucu kabuğu bulunmadığı için, yeşil renk hayvanın düşmanlarına karşı kamufle olmasına yardım ediyor. Yeşil sümüklü böcek fotosentez sayesinde, beslenmeden 1 yıla kadar yaşayabiliyor.

Yaprağa benzeyen hayvan bulundu! - Page 4

Araştırmacılar, elysia chlorotica olarak isimlendirilen yeşil deniz sümüklü böceğin alglerden sadece kloroplastları çalmadığını, aynı zamanda genlerini de kendi DNA'larına dahil ettiklerini tespit ettiler. Bu yatay gen transferinin tek ve müthiş bir örneğidir.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.