Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Eğitim tarafında önemli reformlar yaşanmaya devam ediyor. Öyle ki artık yaz tatilinin bile 4 aya çıkartılması söz konusu. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Öğrenciler için yaz tatilinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hali hazırda ülkemizde okullar Haziran ayının ortalarına doğru kapanırken, Eylül ayının başlarında açılıyor. Yani takribi olarak 3 aylık bir tatil dönemi söz konusu.

Avrupa’ya ve diğer batılı ülkelere baktığımızda da benzer bir durumla karşılaşıyoruz. 9 aylık eğitim sonrasında 3 aylık bir tatil söz konusu oluyor. Fakat bu durum yakında değişebilir. Çünkü eğitim tarafında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Finlandiya yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Bu sistemde yaz tatilinin 4 aya çıkartılması düşünülüyor.

Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Finlandiya’nın henüz taslak aşamasında olan yeni sisteminde okulun ilk 15 günü ile son 15 günü oryantasyon misali uzaktan eğitim şeklinde olacak. Bu süreçteki eğitim öğrencileri yeni döneme hazırlama üzerine şekillendirilecek. Son 15 günlük eğitim ise sosyal gelişim ve kültür üzerine şekillendirilecek.

Bilindiği üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim modellerini birebir uyguluyor. Dolayısıyla bu yöntemin Finlandiya’da uygulanacak olması, önümüzdeki süreçte Türkiye’de de uygulanmasına zemin hazırlayacaktır.

Elbette Türkiye’deki veliler 4 aylık tatile çok sıcak bakmayabilirler. Zira pek çok veli için okulların tatil olması çok da hoş bir durum değil. Peki sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Sizce de okulların 4 ay yaz tatiline girmesi iyi olabilir mi?