Bilim & Teknik

Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Eğitim tarafında önemli reformlar yaşanmaya devam ediyor. Öyle ki artık yaz tatilinin bile 4 aya çıkartılması söz konusu. İşte konu ile ilgili tüm detaylar.

Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Öğrenciler için yaz tatilinin ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Hali hazırda ülkemizde okullar Haziran ayının ortalarına doğru kapanırken, Eylül ayının başlarında açılıyor. Yani takribi olarak 3 aylık bir tatil dönemi söz konusu.

Avrupa’ya ve diğer batılı ülkelere baktığımızda da benzer bir durumla karşılaşıyoruz. 9 aylık eğitim sonrasında 3 aylık bir tatil söz konusu oluyor. Fakat bu durum yakında değişebilir. Çünkü eğitim tarafında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Finlandiya yeni bir sistem üzerine çalışıyor. Bu sistemde yaz tatilinin 4 aya çıkartılması düşünülüyor.

Yaz tatilinin süresi değişiyor! Öğrenciler yaşadı!

Finlandiya’nın henüz taslak aşamasında olan yeni sisteminde okulun ilk 15 günü ile son 15 günü oryantasyon misali uzaktan eğitim şeklinde olacak. Bu süreçteki eğitim öğrencileri yeni döneme hazırlama üzerine şekillendirilecek. Son 15 günlük eğitim ise sosyal gelişim ve kültür üzerine şekillendirilecek.

Bilindiği üzere pek çok ülke Finlandiya’nın eğitim modellerini birebir uyguluyor. Dolayısıyla bu yöntemin Finlandiya’da uygulanacak olması, önümüzdeki süreçte Türkiye’de de uygulanmasına zemin hazırlayacaktır.

Elbette Türkiye’deki veliler 4 aylık tatile çok sıcak bakmayabilirler. Zira pek çok veli için okulların tatil olması çok da hoş bir durum değil. Peki sizin bu konudaki görüşünüz nedir? Sizce de okulların 4 ay yaz tatiline girmesi iyi olabilir mi?

Yorumlar
Asya
Bence iyi olabilir 4 ay
Cevapla
Emre
Daha iyi olur, okula gitmeden evde kendi halimizde çalışmak bize daha fazla şeyin katacağına inanıyorum
Cevapla
İkranur
Bence iyi olur zaten 9 ay okula gitmek öğrencileri çok yoruyor ama iokulda öğrenmemiz gereken bilgiler var çünkü ileride üniversiteye gidip kendi işinin olmasını isteyenler var
Cevapla
Okula hayır
Cevapla
Mehmet
4 ay tatil hiç iyi olmaz zaten eğitim sistemi berbat Finlandiya örnek gösteriliyor o zaman aynı eğitim sistemi bizdede olsun iyi bir eğitim alsınlar! Yazın 2 ay tatil yeterli kışın da 3 hafta tatil verilir en mantıklısı bu
Cevapla
Gençlere saygı duyan dayı
Finlandiyanın eğitim sistemini kötülerken neden araştırmadın? Araştır Bi istersen :D
Gamze
Sen kendini ne sanıyorsun 3 aylık tatilimiz mı gözüne battı ve eğitim sistemi çalışmayan kişiler için kötü şahsen bence gayet iyi
Berra
Evet 2 ay tatil kime yeticek yahu
Anne nn
Ne salak adamsın
Yaren
Hayır o senin düşüncen 2 ay tatil kime yetsin
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.