Yeni keşfelen ilginç hayvan Neotrogla - Page 1

Dişi, ginosom adı verilen penis benzeri organıyla erkeğin vajinaya benzeyen organına girerek sperm emiyor.

70 SAAT ÇİFTLEŞİYORLAR

Current Biology adlı dergide yayımlanan araştırma raporuna göre Neotroglalarda dişinin daima üstte olduğu çiftleşme dikkate değer bir süre 40 ila 70 saat devam ediyor.

Yeni keşfelen ilginç hayvan Neotrogla - Page 2

Raporun yazarı Japonya'nın Hokaido Üniversitesi'nden Kazunori Yoshizawa, "Cinsiyet rolü değişikliği bir çok başka hayvanda daha önce bulunmuştu ama üreme organlarının ters olduğu ilk örnek Neotrogla" diyor.

4 AYRI TÜRÜ VAR

Böcekler Brezilya'nın doğusundaki bir mağarada bulundu ve bu özellikler Neotrogla familyası içinde dört ayrı türü kapsıyor.

Yeni keşfelen ilginç hayvan Neotrogla - Page 3

ÇİFTLEŞİRKEN ROLLER TERS

Dişinin ginosom adı verilen penis benzeri organı erkeğin içine girdiğinde şişiyor. Organın içindeki dikenler sayesinde iki böcek birbirine yapışıyor.

OLAĞANÜSTÜ

Bu olağanüstü rol değişikliğinin, böceklerin yaşadığı mağara ortamındaki besin yetersizliği sonucu gelişmiş olabileceği düşünülüyor.

Yeni keşfelen ilginç hayvan Neotrogla - Page 4

ÇİFTLEŞİRKEN BESLENMİŞ DE OLUYORLAR

Çiftleşme dişiye erkeğin vajinasından sadece sperm değil, besleyici değeri yüksek diğer sıvıları da emme imkanı veriyor.

O nedenle çiftleşme ne kadar sık olursa dişi o kadar beslenmiş de oluyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.