Fuarda bu yıl, üretim teknolojisinde kaydedilen yeniliklerin yanı sıra robotlarla yapılan prodüksiyonlar ve enerji alanında yaşanan değişimlerin ön plana çıktığını söyleyen Fuar Müdürü Jochen Köckler, "Tam teşekküllü ağ bağlantılarıyla çalışan üretim merkezleri sergileniyor. Yani ürün, üretim aşamasındaki süreci doğrudan yönlendirme olmadan, ferdi olarak kendi geçiyor. İkinci olarak prodüksiyon robotlarıyla ilgili gelişmeler var. Robotlar korunakların arkasından çıkıp üretimde ekiplerle birlikte çalışacak. İşçiler sıkıştığında yardım edecek. Üçüncü büyük konu ise enerji teknolojisi. Burada söz konusu olan enerjinin fabrikalara güvenli olarak ulaştırılması için geliştirilen akıllı ağ şebekeleri. Üstelik bunlar satın alınabilecek türden ürünler ki dört yıl öncesi bu düşünülemezdi" diye konuştu.

Tüm bu yenilikler "Endüstri 4.0" başlığı altında toplanıyor. Dört yıl önce de aynı kavram kullanılmıştı. Ama o vakitlerde bunun bir tür pazarlama taktiği olduğu yönünde kanaatler oluşmuştu. Ancak şu anda durum değişti. Konu artık politik bir boyut kazandı. Alman hükümeti, Almanya'nın endüstri ülkeleri arasındaki öncü rolünü sürdürebilmesi için "Endüstri 4.0" kavramının toplumun geneli tarafından kabul edilmesi gerektiğini savunuyor.

Hannover Fuarı Müdürü Jochen Köckler "Endüstri 4.0" kavramının fuarın çalışmalarıyla bire bir örtüştüğünü belirterek, "Endüstri 4.0 meselesi Hannover Fuarı için adeta bir hediye. Çünkü bizim bu güne kadar üzerinde çalıştığımız konulardan elde ettiğimiz verilerle oluşturulmak istenen büyük fotoğraf tamamlanabilir. Fuara gösterilen büyük ilgiden çok memnunuz. Özellikle sektöre yön veren Çin, Kuzey Amerika ve elbette Hindistan'ın, 'Biz neredeyiz?' 'Nasıl yatırım yapabiliriz?' diye sorgulamaları Hannover 2015 Fuarı için mükemmel bir durum" dedi.

Endüstri 4.0 kavramı yeni bir sanayi devrimini tanımlamak için kullanıyor. Buharlı makinenin icadı, toplu üretim safhasına geçiş ve otomatik üretimden sonra dördüncü aşama olan smart teknolojisi yani makinelerin ürettikleri ürünlerle iletişime geçmeleri sanayi devriminin son halkası olarak tanımlanıyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.