Bilim & Teknik

Yeni robot evde kadınların en büyük yardımcısı olacak!

Konya'da, geliştirilen Ada isimli robot, kadınların ev işlerinde en büyük yardımcısı olacak.

Yeni robot evde kadınların en büyük yardımcısı olacak!

Ülkemizin ilk insansı robotu olan Akıncı-1'den sonra aynı firma tarafından üretilen Ada isimli ikinci robot, yeni eklenecek fonksiyonlarla kahve pişirme, yemek yapma, bulaşık makinesi ve buzdolabını ayarlama gibi birçok işi yapacak. Akınsoft Yönetim Kurulu Başkanı Özgür Akın, yaptığı açıklamada, firmanın 1995 yılında kurulduğunu ve o günden beri hep robot üretmek istediklerini söyledi. Akıncı-1 isimli ilk robotlarını 2011 yılında ürettiklerini belirten Özgür Akın, yeni geliştirdikleri Ada ile ilgili olarak şunları söyledi;

Biz robotlarımızı endüstriyel alanlarda değil daha çok insanlara hizmet verecek alanlarda kullanıyoruz. Bu robotlar için de bize birçok fikir geliyor. Aldığımız geri dönüşlerden en ilginci ev hanımlarından gelmişti. 'Bizim için de robot yapacak mısınız' diyorlardı. Tabii ki evler için de robotik çalışmalarımız var. Bir ev hanımı kadar olmasa da ilk etapta onlara yardımcı olabilecek, buzdolabını, bulaşık makinesini programlayabilecek, ocağı kullanacak ya da sabah kahvenizi ve omletinizi hazırlayabilecek konseptte olacak robotumuz kısa süre sonra evlerde kullanılmaya başlanacak. Bunu da ev hanımlarından gelen yoğun talep üzerine geliştirdik.

1489861223_garsonrobotadadrozgurakintrthabercanliyayin04.jpg

Çalışmaların kısa sürede tamamlanacağını belrten Özgür Akın, Yurtdışından bir robotu alabileceğiniz fiyatın onda birine yaptığımız robotlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca çipleri dışında her türlü parçası tamamen yerli üretimimizdir. dedi. 

Özgür Akın, insanların robotlara karşı kaygılarının olduğuna söyleyerek, İnsanlar Robotlar bizi ileride işsiz bırakacak diye tedirgin olabiliyor. Robotlar insan sağlığını bozan kimyasalların kullanıldığı sanayilerde ya da monoton olarak yapılan işlerde görev alacak. İnsanlar ise beyin gücüne dayanan daha rahat yerlerde çalışacak. dedi.

1489861239_robot-ada-evde-kadinlarin-yardimcisi-olacak-93707506408o.jpg

Türkiye'nin dünyadaki robotik teknolojileri yakından takip ettiğini söyleyen Özgür Akın, "Asimo 30 yıllık bir deneyim sonucunda üretildi. Dünyada çok ciddi sponsorlar tarafından desteklendi. Birkaç sene sonra Asimo'nun teknolojisini bile geçeceğimize inanıyoruz." diyerek sözlerini bitirdi.

 
Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.