Bilim & Teknik

Yeniden kullanılabilir motorun testleri tamamladı!

Aerojet Rocketdyne, yeniden kullanılabilir motor testlerini tamamladı. Peki, yeniden kullanılabilir olan motorlar hangi alanda kullanılacak?


Aerojet Rocketdyne, yeniden kullanılabilirlik gereksinimlerini karşılama yeteneğini gösteren bir motor için ateşleme testini başarıyla tamamladı.

Testler, Aerojet Rocketdyne'in MR-104J hydrazine monopropellant motoru üzerinde Washington'da yapıldı. Boeing Starliner uzay aracı, Uluslararası Uzay İstasyonu'na (NASA) hizmet için dört astronot ve zaman kritik bilimsel araştırma yapacak.

Aerojet Rocketdyne CEO'su "Mühendislerimiz, MR-104 motorunun çoklu görevlerde kullanılmasına olanak tanıyan benzersiz bir tasarıma sahip. Müşterinin ticari alanda rekabet edebilmesi için müşterinin ihtiyaç duyduğu güvenilirlik, maliyet etkinliği ve yeniden kullanılabilirliğini sağladık" dedi.

1493024736_20170420reusableengine.png

Starliner mürettebat modülü ateşleme sistemi, yeryüzünün atmosferine yeniden giriş sırasında aracı yönlendirmek için reaksiyon kontrolü için 12 MR-104J motorunu kullanacak. Yeniden girişten önce, tutum kontrolü, Aerojet Rocketdyne tarafından sağlanacak.

Aerojet Rocketdyne tarafından tasarlanan MR-104J, şirketin Ticari Mürettebat Taşıma Yeteneği altında Boeing'e fason olarak geliştirildi ve test edildi. MR-104J, diğer tepki kontrol sistemi motorlarına benzer şekilde, kritik gereksinimleri karşılayan yedekliliği artırmak için ek özellikler ve çalışma sıcaklıklarında birden çok darbeye dayanıklı gelişmiş bir güç içeriyor.

Motor iyileştirmeleri, Starliner mürettebat modüllerini birden fazla görev için onayladığı için Boeing için yeniden kullanılabilirlik de sağlıyor.

Aerojet Rocketdyne, Boeing için CCtCap alt sözleşmesi uyarınca Mürettebat Modülü Reaksiyon Kontrol motorları içeren tahrik sistemi donanımı sağlayacak.

Boeing, Florida'daki NASA'nın Kennedy Uzay Merkezi'ndeki Ticari Ekip ve Kargo İşlem Tesisinde Starliner uzay gemisine tahrik donanımı monte edecek.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.