Bilim & Teknik

Yerli bilim insanları Neolitik Çağ DNAlarını çözümleyecek!

Avrupa Araştırma Konseyi, Neolitik dönemde Anadolu'da yaşamış 1500 insana ait DNA analizlerini yapması için ODTÜ'ye 2,5 milyon Euro yardım yaptı!


DTÜ Biyolojik Bilimler Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Somel, tarafından yapılan açıklamada, insanlığın yaşam biçiminde büyük değişikliklere yol açan Neolitik dönemi araştıracakları Neogene isimli projelerinde, arkeolog, biyolog ve antropologlarla çalışacaklarını belirtti. 

Projede Neolitik dönemin DNA analizlerinin ve arkeolojik verilerinin değerlendireceğini ifade eden Somel, göçlerin ve kültürel etkileşimin Anadolu'daki yerleşik hayata ve tarıma olan etkilerini ortaya koymayı amaçladıklarını belirtti.

Somel, Hedefimiz, insanlık tarihinin en önemli dönüm noktalarından birinin gerçek hikayesini anlamak. dedi. Somel, ODTÜ antik DNA ekibi arkeolog Doç. Dr. Çiğdem Atakuman ve antropolog Prof. Dr. Yılmaz Erdal'la Neolitik döneme ait hala cevaplanmayan pek çok soruya yanıt bulma amacıyla Neogene Projesi'ne başladıklarının altını çizdi.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.