Bilim & Teknik

Yerli elektrikli otomobil ve cep telefonu üretimi çalışmaları sürüyor

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın yüzde 100 Ar-Ge desteği vereceği yerli elektrikli araç üretimine ilişkin bilgi verdi.


 Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Türkiye'de yerli teknolojinin üretilmesi ve geliştirilmesi noktasında yoğun bir çalışma sürdürdüklerini belirterek, TÜBİTAK'ın çağrısının da bunun bir parçası olduğunu ifade etti.

Şu anda TÜBİTAK'ın yerli üretim konusundaki çağrısının işlemlerinin yürüdüğünü vurgulayan Işık, "O işlemler tamamlanınca uygun bulunan projenin desteklenmesine karar verilecek ve bu durumda biz de resmi açıklamamızı yaparız. Bu işler, tek bir kişinin 'ben varım' demesiyle olmuyor. Biz Türkiye'de bu teknolojinin hem üretilmesi, hem de geliştirilmesi noktasında yoğun bir çalışma yapıyoruz. TÜBİTAK'ın çağrısı, bunun bir parçası sadece. Ama onun daha ötesinde önemli çalışmalarımız var. O çalışmalarda olgunlaştıkça paylaşacağız" diye konuştu.

1401818237_img20140603161148.jpg

"Bir anda, yüzde 100 yerli üretimi yakalamak kolay değil"

Bakan Işık, cep telefonu alanında yerli üretime ilişkin, bir anda yüzde 100 yerli üretimi yakalamanın kolay olmadığını vurguladı. Belirli paketlerin bir araya getirilmesiyle başlayan sürecin, o paketlerin içeriğine girmekle de devam ettiğini aktaran Işık, şunları kaydetti:

"Teknolojide, belki hiç bir ülke hiç bir alanda yüzde 100 yerliliği yakalayamaz. Artık dünya o kadar iç içe geçti. Yani artık "ben bunu yüzde 100 yerli yapıyorum" demek çok gerçekçi değil. Burada önemli olan Türkiye'de özellikle iç tüketimin yerli üretimle karşılanması. Biz cep telefonunda, özellikle yerli üretim yapılmasını amaçlıyoruz. Yerli üretim derken herşeyi yüzde 100 yerli olacak değil ama en azından önemli kısmının yerli üretildiği bir yapıyı istiyoruz. Bununla ilgili de özel şirketlerimizin yaptığı çalışmalara destek veriyoruz."

Bu konuda TÜBİTAK'ın önemli bir çağrı yaptığını ve cep telefonlarının yerli üretimi noktasında 5 milyon liralık bir Ar-Ge projesi başlattığını belirten Işık, projenin sonucunda da yeni bir gelişme olacağına inandığını dile getirdi.

Kaynak: AA

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.