Bilim & Teknik

Yerli Uzay Sonda Roketi için çalışmalar başlıyor!

Uydu fırlatmada dışa bağımlılığa son verecek Uzay Sonda Roketi projesi 2018'de başlayacak.


Yerli uyduların fırlatılması için harekete geçen Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi'ni başlattı. Projeyle tüm teknolojilerin yerli olarak geliştirilmesi sağlanacak. Projeyle uzay projeleri için ihtiyaç duyulan teknolojilerin geliştirilmesi amaçlanıyor.

Ayrıca, Türkiye'nin uzaya bağımsız olarak erişim yapabilen ülkeler arasında yer alması en büyük hedef. Bunun yanı sıra projenin Türkiye'nin kalkınmasını da sağlayacağının göz önünde bulundurulmasıyla 2018 yılında başlatılması planlanıyor. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, uzay çalışmaları kapsamında milli uydularda kullanabilecek teknolojik ürünleri de Türkiye'de geliştirmeyi sürdürüyor.

1512302884_maxresdefault.jpg

 

Daha önce Japonya Tanegashima Uzay Merkezi'nden Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderilerek malzemeler 2018'de tekrar Türkiye'ye getirilerek sonuçlar değerlendirilecek. 2018 ilk çeyreğinde de yeni ekipmanlar uzayda test edilmek üzere gönderilecek. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.