Bilim & Teknik

Yeryüzündeki gizemli uzay mezarlığı!

Antarktika'nın kuzeyinde yer alan Pasifik Okyanusu'nda, kıyıya 233 mil uzaklıktaki uzay aracı mezarlığında çürüyen uzay aracı sayısı 260'ı buldu.


Uzay çalışmalarının kontrol edildiği yer istasyonlarındaki görevlilerin 1971 yılından yönlendirdiği enkaz yığını giderek büyüyor. Raporda, NASA'nın Point Nemo olarak adlandırdığı bölgeye en yakın insanların, NASA'ya bağlı Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki görevliler olduğu belirtildi.

Uzay uzmanı Bill Ailor yaptığı açıklamasında, Enkazdaki hurdanın yüzyıllar boyunca birikmeye devam edeceğini tahmin ediyoruz. dedi. Dünya çapında ülkelerin gün geçtikçe uzaya daha fazla araç göndermesi sebebiyle enkazın temizlenmesinin zorlaştığını belirten Ailor, Alanın temizlenmesi için şu an elimizde bir plan mevcut fakat planın eyleme geçememesinin sebebi uzay teknolojisinden değil, dünya üzerindeki politik problemlerden kaynaklanıyor. dedi.

1508779101_59edbc937152d830bc93aed8.jpeg

 Ailor, araçların sahiplenilmesi sebebiyle problemin politik bir hal aldığını belirtirken, herhangi bir ülkenin başka bir ülkeye ait bir uzay aracını hareket ettirmesinin yasak olduğunu söyledi. Uzaydaki bütün teknolojik alet ve araçların enkaza dönüştüğü Point Nemo, dünya üzerinde yaşayan insanlara karşı bir tehdit oluşturmuyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.