Bilim & Teknik

Yılanların yürüyebilmesi için robot bacaklar icat edildi! Peki neden?

Yılanların yürüyebilmesi için bir dış iskelet inşa edildi! Evet, bunun kulağa korkunç geldiğini söyleyebiliriz.

Yılanların yürüyebilmesi için robot bacaklar icat edildi! Peki neden?

Yılanlar hakkında birçok insanı korkutan, birçok şey var ve dört ayak üzerinde yürüdüklerini görmek korkunuzu gidermenize hiç de yardımcı olmuyor…

Bilmeyebilirsiniz ama 100 milyon yıl önce yılanların bacakları vardı. Bilim adamları karasal sürüngenlerden mi yoksa deniz sürüngenlerinden mi geldikleri konusunda hemfikir olmasalar da, kertenkelelerin bir evrimi olmaları fikrine daha yatkınlar.

Bilim insanları yılanları yürütmeye kararlı! Peki neden?

Bilim insanlarının, 90 milyon yıl öncesine ait fosillere dayanarak sezdikleri şey, yılanların yavaş yavaş bacaklarını kaybettiğidir. Önce öndekiler, sonra arkadakiler. Sebep? Bacakları olmadan avlanmak için yuvalara daha kolay gizlice girebilirler.

Allen Pan adlı bir youtuber, yılanların yeniden yürüme zamanının geldiğine karar verdi. Böylece yılanlar için onları dört ayaklı sürüngenlere dönüştüren bir dış iskelet yaptı. Sonuç oldukça rahatsız edici. Bu videoda görebilirsiniz:

Alan Pan, aslında yılanın gövdesine iki ön ve iki arka bacak takmayı amaçlamıştı, ancak bu fikrin bir kusuru vardı, orta kısım havada asılı duruyor ve yılan rahat olmayacaktı.

Çözüm, yılanın gireceği bir tüp kullanmaktı. Bu tüpün baş ucunda iki, arka ucunda iki bacağı var, 3D yazıcı ile oluşturuldu.

Bilgisayara bağlı bir anakart tarafından kontrol edilen iki servo motor, bacakların bir komodo ejderi gibi hareket etmesini sağlıyor.

Şimdi sadece bir yılanı eksikti, ancak bir hayvanat bahçesinde video kaydetmek için bir yılan kiralamak günde 3.000 dolara ve fotoğraf çekimleri için hayvan kiralayan özel şirketlerde saatte 350 dolara mal oldu.

Ne yazık ki robot çok gelişmiş değil, sadece düz bir çizgide hareket edebildiğinden, nasıl döneceğini bilmiyor. Ancak kavramın bir kanıtı olarak, deney büyük bir başarı elde etti.

Dış iskeletle yürüyen bir yılan görmek Biraz ürkütücü, ama kim bilir, deneyin yılanında gizli bir geni uyandırıp, milyonlarca yıl önce kaybolan bacakların yeniden büyüyüp büyümediğini kim bilebilir?

Yorumlar
Murat
Zeka dopru çözüm ve doğru analiz için yeterli olmayabiliyor, örnekte olduğu gibi. Yani yeterli bir akıl düzeyi şart, gerçekçi bir analitik sonuç için...
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.