Bilim & Teknik

Yıldırımın sırrı çözüldü!

Yıldırım düştüğünde atmosferde foto nükleer tepkimelerin meydana geldiği ortaya çıktı.

Yıldırımın sırrı çözüldü!

Kyoto Üniversitesi'nde görevli bilim insanları tarafından yapılan araştırma, çakan şimşeğin neden olduğu gama ışını kaskatlarının sırrını çözdü. Araştırmada, gama ışınlarının havada nasıl tepkimeye girdiği anlatıldı.

Anti-madde açığa çıkaran foto nükleer tepkimeler, Kashiwazaki kentine yerleştirilen 4 detektörden elde edilen verilerin incelenmesiyle gözlemlendi. Bilim insanları inceleme sırasında üç farklı gama ışını patlamasını tespit etti.

1511453707_hindistan-1.jpg

Bunlardan ikincisine, yıldırımın nitrojenle tepkimeye girmesinin, üçüncüsüne de değişken nitrojen atomlarının parçalanmasının yol açtığı belirtildi. Yaklaşık bir dakika süren üçüncü patlamada, peşi sıra elektronlarla çarpışan, anti-maddede bulunan pozitronların açığa çıktığı kaydedildi.

Araştırma ekibinin lideri Teruaki Enoto, Anti-maddenin, sadece bilim kurgusal bir şey olduğunu düşünürdük. Fırtınalı bir günde başımızın üzerinden geçiyor olabileceğini kim bilebilirdi ki? değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.