Yılın en önemli 10 teknolojik gelişmesi - Page 1

2- Yeni nesil robotlar
Listenin 2‘nci sırasında yeni nesil robotlar yer alıyor. Bu robotların insan eli gibi esnek bir yapıya sahip olmaları, çevre şartlarını daha iyi algılamaları ve buna göre hareket etmeleri sağlanacak. Daha çok tarım alanında kullanılmaya başlanacak robotlar sayesinde, tekrarlanan işlerin 24 saat boyunca daha ucuza yapılması ve büyük ekonomik yarar sağlanması hedefleniyor.

Yılın en önemli 10 teknolojik gelişmesi - Page 2

3- Geri dönüşümlü termoset plastikler
3‘ncü sırada yer alan geri dönüşümlü termoset plastik teknolojisiyle de cep telefonlarından uçaklara kadar birçok alanda kullanılan plastikler, geri dönüşüm özelliğiyle ön plana çıkacak. Yeni teknolojiyle geri dönüşüme sahip olan plastikler, gelecek 5 yıl içinde geri dönüşümü olmayan plastiklerin yerini alacak.

Yılın en önemli 10 teknolojik gelişmesi - Page 3

4- Hassas genetik mühendisliği teknikleri
Uzun dönemdir tartışmalı bir konu olan genetik teknolojisi, "hassas genetik mühendisliği" teknikleriyle yeni bir boyuta geçiyor. Buna göre, tarımda sürdürülebilirlik genetik teknolojiyle sağlanacak. Bitkiler, genetik kodları değiştirilerek, daha besleyici ve değişen iklim şartlarına uyumlu hale getirilecek.

Yılın en önemli 10 teknolojik gelişmesi - Page 4

5- 3 boyutlu yazıcı teknolojisi
Listenin 5’nci sırasında yer alan yeni teknoloji 3 boyutlu yazıcılarla yaratıcı fikirler ve tasarımlar gerçek modellere, son ürünlere, parçalara ve prototiplere hızlı bir şekilde dönüşebilecek. 3 boyut teknolojisinin, ileride bilim adamları tarafından doku tamirinde ve yeni doku oluşturulmasında kullanılması hedefleniyor.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.