Bilim & Teknik

Yüz derisinin altında yatan sır!

Uzmanlar yüz derisi ile kimlik belirlenebileceğini keşfetti.

Yüz derisinin altında yatan sır!

Bilim adamlarının yeni araştırmasına göre, insanların kimliği sadece parmak izlerinden ibaret değil. Hindistanlı araştırmacılara göre yüz derisindeki kan damarları da parmak izi ve iris gibi kişiye özel yapıya sahip.

Bu araştırmaya göre güvenliği sağlamak için parmak izi ve iris tanıma gibi sistemlerin yerine deri altındaki kan damarlarının görüntülenmesi alabilir.

1373701609_249103.jpg

Hindistanlı bilim adamı Ayan Seal ve ekibi bilgisayarda, kızılötesi tarayıcının taradığı insan yüzündeki kan damarlarının en küçük ayrıntısının incelenmesi sağlayan algoritma programı geliştirdi. Geliştirilen program sayesinde, yüzde bulunan en küçük kılcal damarların bile yüzde 97'den fazlası görülebildi.

Bu derece kesinliğin çok güvenlik gerektiren uygulamalarda bile kimlik kontrolünü sağlayabileceğini belirten bilim adamları, silikon parmak izleri ve kontakt lenslerin biyometrik güvenlik sistemlerini atlatabileceğini söyledi.

Yorumlar
Misafir
allahin dediği olur gerisi yalan
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.