Apple, Apple TV+’ı Çin’e getirmeye çalışıyor

Apple, Apple TV+’ı Çin'e getirmek için çalışmalar yapıyor. Başarılı olursa, Çin'de faaliyet gösteren tek Amerikan streaming servisi olacak.

Apple, Apple TV+’ı Çin’e getirmeye çalışıyor

Apple, Çin'in en büyük mobil operatörü China Mobile ile Apple TV+ video akış hizmetini Çin'de başlatmak için görüşmelerde bulunuyor. Başarılı bir anlaşma, Apple TV+'a 200 milyonun üzerinde Çinli mobil kullanıcıya erişim sağlayacak ve Apple TV+’ı Çin sınırları içinde faaliyet gösteren tek Amerikan akış hizmeti yapacak.

Apple'ın bu hamlesi, şirketin Çin'deki abonelik hizmetleri için bir süredir sessiz kaldığı bir dönemin ardından geliyor. 2017'den bu yana, Apple Çin anakarasında yeni bir abonelik veya medya hizmeti başlatmamıştı. Ancak son dönemde, Apple Arcade ve Fitness+ gibi hizmetlerini de Çin pazarına getirme yollarını araştırdığına dair işaretler var.

Apple ayrıca, Çin pazarına yönelik Vision Pro karma gerçeklik başlığı için Tencent ile önemli bir anlaşma yaptı. Bu anlaşma, Tencent'in popüler uygulamalarının Çin pazarı için Vision Pro'da sunulmasını sağlıyor. Apple CEO'su Tim Cook, Vision Pro'nun Çin'de bu yılın ilerleyen döneminde piyasaya sürüleceğini doğruladı.

Apple'ın Çin'in sıkı içerik sansürleme düzenlemelerine uyum sağlama çabaları da devam ediyor. Apple TV+ ve Apple Arcade gibi hizmetlerin Çin'de başarılı bir şekilde başlatılmasını sağlamak için yerel bir ortak arayışında olduğu bildiriliyor.

Öte yandan, Apple TV 4K'nın en yeni ve üst seviye modeli (7. nesil) A15 Bionic çipi ve 128GB depolama alanıyla geçen yıl Çin'in büyük alışveriş etkinliği Double 11 sırasında 149 dolara (yaklaşık 1,161 yuan) satıldı. Apple TV+ aylık abonelik ücreti 9.99 dolar (yaklaşık 72 yuan) ve Apple One paketinin aylık maliyeti 19.95 dolar (yaklaşık 145 yuan) olarak belirlenmişti.

Apple’ın bu adımı, Çin'deki kullanıcılar için yeni bir eğlence seçeneği sunarken, aynı zamanda şirketin küresel pazardaki etkisini de artırma potansiyeline sahip. Apple TV+'ın Çin pazarında başarılı olup olmayacağı, önümüzdeki dönemde netlik kazanacak.