Disney+ ve Hulu, bu yıl içinde tek bir uygulamada birleşecek

Disney CEO'su Bob Iger, şirketin en son kazanç çağrısı sırasında Disney+ ve Hulu içeriğini birleştiren bir "tek uygulama deneyiminin" 2023'ün sonlarında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Disney+ ve Hulu, bu yıl içinde tek bir uygulamada birleşecek

Şirketin Disney+, Hulu ve ESPN+'yı bağımsız seçenekler olarak sunmaya devam edeceğini, ancak hizmetleri birleştirmenin, paket abonelere daha fazla erişim sağlarken reklamverenler için daha büyük fırsatlar sağlayacak "mantıklı bir ilerleme" olduğunu söyledi.

Comcast, Hulu'nun hala %33’üne sahip olduğundan, bu duyuru, Disney'in kablo TV ve medya şirketinin hisselerini satın almayı düşünebileceğini gösteriyor. Iger, şirketin planları hakkında ayrıntılı bilgi vermedi ve yalnızca Disney'in Comcast ile Hulu'nun geleceği hakkında "yapıcı" görüşmeler yaptığını söyledi.

Disney+ ve Hulu, bu yıl içinde tek bir uygulamada birleşecek

Birleşik akış uygulamasını duyurmanın yanı sıra Iger, Disney+'ın aralık ayında reklamsız akış katmanının aylık ücretine 3 ABD doları ekledikten sonra başka bir fiyat artışı elde ettiğini de açıkladı. Şirketin hizmet fiyatlarını ne zaman artıracağını söylemedi, ancak yükselttiğinde, reklamsız ve reklam destekli katmanların maliyeti sırasıyla 11 ve 8 dolardan fazla olacak.

Disney, akış işi için işletme kayıplarında %26’lık bir düşüş bildirmiş olsa da, 659 milyon dolarlık bir kayıp hala çok büyük. Şirketin yatırımcılara işletmenin 2024 mali yılının sonuna kadar karlı olacağına dair söz vermesi nedeniyle, fiyat artışının duyurusu birdenbire ortaya çıkmadı. Soru, birleştirilmiş Disney+ ve Hulu uygulamasının yeni kullanıcıları bir abonelik için ödeme yapmaya veya eski aboneleri geri gelmeye ikna edip edemeyeceği. Disney+, önceki çeyrekte 2,4 milyon kullanıcı kaybettikten sonra 2023'ün ilk çeyreğinde 4 milyon abone daha kaybetti.