Dijital Video Platformu

Netflix bu sefer cidden zor durumda!

Dünyanın en büyük dijital yayın platformlarından biri olan Netflix, bu sefer gerçekten zor durumda kalabilir. İşte konunun detayları.

Netflix bu sefer cidden zor durumda!

Geçtiğimiz günlerde Batının Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımlar kapsamında Rusya’dan hizmetlerini çeken Dell’e karşı sözleşme ihlali gerekçesiyle açılan dava yerel bir mahkeme tarafından kabul edilmişti. Davacı Rus hukuk firması sözleşmenin ihlali nedeniyle yaklaşık 1.290.000 $ olan 90 milyon ruble tazminat talep emiş ve mahkeme sözleşmede yer alan hizmetlerin verilmemesi sebebiyle oluşan mağduriyeti gözeterek firmaya ait yerel hesaplara el koymuştu.

Geçen ayın sonlarında Apple da benzer bir yasal sorunla karşı karşıya kaldı.

Davada, Apple'ın tek taraflı olarak ülkedeki ödeme hizmeti Apple Pay'den çekildiği ve Rus iOS kullanıcılarını kendilerine pazarlanan ve iPhone'larını satın aldıklarında süresiz olarak kullanmalarını bekledikleri bir özellikten mahrum bıraktığı iddia ediliyor.

Netflix bu sefer cidden zor durumda!

Apple'ın hamlesi esasen Rusya'da iPhone'un değerini düşürdü, bu da hukuk firmasının manevi tazminat tutarının %50'si kadar para cezası talep etmesiyle birlikte toplam zararları daha da artırdı.

Aynı hukuk bürosu, Nisan ayında Netflix'e benzer kullanıcı koşullarının ihlali nedeniyle 60 milyon ruble (860.000 $) tazminat talep eden bir toplu dava açtı.

Batı dünyasındaki hukuk uzmanları, Rusya'ya yönelik benzeri görülmemiş yaptırımların herkesi bilinmeyen bir bölgeye ittiği ve firmaların hamlelerini planlamak ve Rus pazarından çıkmanın sonuçlarını değerlendirmek için mücadele ettiği konusunda hemfikir.

Bir yandan, kuruluşlar, herhangi bir ceza riskine girmeden, genişleyen bir varlık listesini kapsayan hızla gelişen yaptırımları izlemeli ve yönetmelidir. Öte yandan, terk ettikleri Rus müvekkillerinden para cezası ve hatta cezai kovuşturma ile uğraşmak zorundalar.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.