Netflix’in animasyon Tomb Raider dizisi yayın tarihi belli oldu

Netflix, merakla beklenen animasyon Tomb Raider dizisinin yayın tarihini ve yeni fragmanını duyurdu. Dizi, Survivor Trilogy'nin ardından Lara Croft'un tehlikeli bir eseri arayışını ve kahramanlık yolculuğunu konu alacak.

Tomb Raider: The Legend of Lara Croft, 10 Ekim'de Netflix'te yayınlanacak. Netflix bugün, dizinin çıkış tarihini ve serinin nasıl olacağına dair daha derin bir bakış sunan yeni bir fragmanı duyurdu. Dizi, genç Lara Croft'u konu alan Survivor Trilogy'nin ardından devam ediyor. Netflix'in Tudum'a göre, Lara, "gerçek benliğiyle yüzleşmeye ve ne tür bir kahraman olmak istediğine karar vermeye zorlanacak" ve "tehlikeli ve güçlü" bir çalınan eserin peşine düşecek.

Tomb Raider: The Legend of Lara Croft, ilk olarak 2021 yılında duyurulmuştu ve Castlevania animesinin arkasındaki stüdyo olan Legendary Television ve Powerhouse Animation tarafından üretiliyor. Dizinin yapımcılığını ve yazarlığını, The Witcher: Blood Origin ile tanınan Tasha Huo üstleniyor. Lara Croft'u, Mission: Impossible - Dead Reckoning filminden tanıdığımız Hayley Atwell seslendiriyor. The Legend of Lara Croft, Prime Video'da geliştirilmekte olan ve Fleabag'in yaratıcısı Phoebe Waller-Bridge'in yazar ve yapımcı olarak yer aldığı diğer Tomb Raider serisiyle karıştırılmamalı.

Netflix’in animasyon Tomb Raider dizisi yayın tarihi belli oldu - Resim : 1

Tomb Raider, aksiyon-macera türünde bir video oyunu serisi olup, ana karakteri Lara Croft, bir arkeolog ve maceracıdır. Seri, ilk olarak 1996 yılında Core Design tarafından geliştirildi ve Eidos Interactive tarafından yayımlandı. Zaman içinde büyük bir popülerlik kazanan Tomb Raider, birçok devam oyununa, yeniden yapımlara ve medya uyarlamalarına ilham kaynağı oldu.

Bu güne kadar bir çok oyuna ve filme konuk olan Lara Croft’ın bu macerasının tarihsel arka planına da bir göz atalım isterseniz.

Tomb Raider Serisi Oyunlar

 1. Tomb Raider (1996): İlk oyun, oyuncuları antik kalıntıları ve mezarları keşfetmeye yönlendiriyor. Lara Croft'un ilk macerası, oyuncuları farklı ülkelerdeki gizemli mekanlara götürüyor.
 2. Tomb Raider II (1997): Lara, Çin'deki bir eser olan Dagger of Xian'ın peşine düşüyor. Bu oyun, yeni silahlar ve daha fazla düşman içeriyor.
 3. Tomb Raider III (1998): Oyuncular, dört farklı lokasyonda (Hindistan, Nevada, Güney Pasifik ve Antarktika) antik eserler peşinde koşuyor.
 4. Tomb Raider: The Last Revelation (1999): Lara, Mısır'da Horus'un Amblemi'ni arıyor ve yanlışlıkla Set'i serbest bırakıyor.
 5. Tomb Raider: Chronicles (2000): Bu oyun, Lara'nın geçmiş maceralarından hikayeler içeriyor.
 6. Tomb Raider: The Angel of Darkness (2003): Lara, Paris'te bir cinayet gizemini çözmeye çalışırken karanlık güçlerle karşılaşıyor.
 7. Tomb Raider: Legend (2006): Bu oyun, Lara'nın annesinin kayboluşunu araştırmasını konu alıyor. Yeni bir grafik motoru ve modernize edilmiş oynanış sunuyor.
 8. Tomb Raider: Anniversary (2007): İlk oyunun yeniden yapımı olarak, Lara'nın ilk macerasını modern grafiklerle yeniden anlatıyor.
 9. Tomb Raider: Underworld (2008): Lara, İskandinav mitolojisi temalı bir maceraya atılıyor.
 10. Tomb Raider (2013): Serinin yeniden başlatılması olarak, genç Lara Croft'un hayatta kalma hikayesini anlatıyor. Oyun, seriye daha gerçekçi bir ton getiriyor.
 11. Rise of the Tomb Raider (2015): Lara, Sibirya'da ölümsüzlük sırrını araştırıyor.
 12. Shadow of the Tomb Raider (2018): Lara, Maya kıyametini durdurmaya çalışırken, karakter gelişimini tamamlıyor.

Tomb Raider Serisi Filmler

 1. Lara Croft: Tomb Raider (2001): Angelina Jolie'nin Lara Croft'u canlandırdığı film, Lara'nın kayıp bir antik eseri bulma macerasını konu alıyor.
 2. Lara Croft Tomb Raider: The Cradle of Life (2003): Lara, Pandora'nın Kutusu'nu bulmaya çalışırken, Angelina Jolie tekrar Lara Croft olarak karşımıza çıkıyor.
 3. Tomb Raider (2018): Alicia Vikander'in Lara Croft'u canlandırdığı bu film, 2013 yılında çıkan oyunun hikayesini temel alıyor. Lara, kayıp babasının izini sürüyor ve Japonya kıyılarındaki gizemli bir adada maceralara atılıyor.