Haberimize başlamadan önce The Chronicles of Narnia kitap serisinin ne olduğuna ve daha önce nasıl uyarlandığına hızlıca bir göz atalım.


Narnia Günlükleri nelerdir?


Temel bilgilerle başlayalım. Narnia Günlükleri, ünlü yazar CSLewis'in 1950'lerde yayınlanan bir kitap serisidir.


Kitap serisi, bizi Narnia'nın kurgusal alemine taşıyan bir fantastik seridir. Toplamda, Narnia Günlükleri başlığı altında yedi kitap yayınlandı.

Narnia Günlükleri kitapları daha önce nasıl geliştirildi?


Dizi, yıllar içinde bir BBC dizisi, bir radyo dizisi ve tabii ki Disney filmleri dahil olmak üzere birçok uyarlama gördü.


Kitap serisinin en büyük uyarlaması, 2005 yılında Walt Disney Pictures ve Walden Media, “Narnia Günlükleri: Aslan, Cadı ve Dolap” başlıklı ilk filmi yayınladığında geldi.


Daha sonra Disney altında dağıtılan başka bir film yayınladı ve üçüncü film 20th Century Fox tarafından dağıtıldı. Dördüncü bir film planlandı ama asla gerçekleşmedi.


Netflix, Narnia serisini nasıl ve ne zaman puanladı?


Netflix'in The CS Lewis Company ile bir araya geldiğine dair haberler Ekim 2018'de duyulmaya başladı.


Netflix'in Narnia kitaplarına dayanan birden fazla film ve dizi projesine sahip olacağı bir "çok yıllı anlaşma" var.


Orijinal duyurunun yanı sıra, şu anda Netflix'in eş CEO'su olan Ted Sarandos şunları söyledi:


 “CS Lewis'in sevilen Narnia Günlükleri hikayeleri, dünyanın dört bir yanındaki nesiller boyunca okuyucularda yankı uyandırdı” dedi ve “Aileler Aslan gibi karakterlere aşık oldu. Narnia'nın tüm dünyasını sizinle paylaşacağımız ve gelecek yıllarda onların evi olacağımız için çok heyecanlıyız."


Ayrıca Netflix'in Narnia'yı bir Evrene uyarlayacağı ve diziyi Game of Thrones ve Marvel Sinematik Evreni'nin beğenisine göre daha aile odaklı bir izleyici kitlesine konumlandıracağı defalarca yinelendi.


Netflix anlaşmasının en önemli yönü ve onu önceki uyarlamalardan daha benzersiz kılan şey, Netflix'in yedi kitabın tümüne erişebilmesidir.

Matthew Aldrich, 2019'da Netflix için Narnia Universe'de “mimar” oldu!


Netflix'te Narnia hakkında daha fazla bilgi bekledikten aylar sonra nihayet 12 Haziran 2019'da bir haber aldık.


Çok ödüllü bir film olan Disney Pixar'ın Coco'sunun ortak yazarının Narnia üzerinde çalışacağı haberi geldi. Netflix'in See What's Next hesabı bir tweet'te şunları söyledi:


"Coco'nun yazarlarından Matthew Aldrich, yaratıcı mimar olarak görev yapacak ve Netflix için CS Lewis'in sevilen Narnia evreninden uyarlanan tüm film ve dizilerin gelişimini denetleyecek."

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.