“Queen Cleopatra” Netflix belgesel dizisi tartışması açıklandı - Page 1

12 Nisan 2023'te Netflix yakında çıkacak olan tarihi belgesel dizisi Queen Cleopatra için bir fragman yayınladı. Dizi, Mısır'ın en romantik ve ünlü hükümdarlarından biri olan Kraliçe Kleopatra'nın hayatı ve hükümdarlığı etrafında toplanıyor. Ancak dizinin Kraliçe Kleopatra'yı siyah olarak tasvir etmesi nedeniyle dizi kendisini tartışmaların merkezinde buldu. Bu durum birçok kişiyi üzdü ve bu da birçok kişi Netflix'i tarihi bir ikonu "karalamakla" suçladı.


İşte o fragman;


“Queen Cleopatra” Netflix belgesel dizisi tartışması açıklandı - Page 2

Peki bu durum neden tartışılıyor?


Ortak tarihi kayıtlara göre Kleopatra, Makedon Yunan mirasına sahipti.


Kleopatra, Makedonyalı Yunan generali ve Büyük İskender'in yol arkadaşı Ptolemy I Soter'in MÖ 305'te Krallığı kurmasıyla yaklaşık üç yüzyıl boyunca ataları tarafından yönetilen Mısır Ptolemaios Krallığı'nın son hükümdarıydı.


Bildirildiğine göre Ptolemaios hanedanlığının saltanatına bir asır geçti, ancak daha önceki Mısır hanedanlarında da yaygın olan kardeş evlilikleri ve akraba çiftleşmesiyle ünlendi. Tarihsel kayıtlara göre, kardeşler veya kuzenler dışında yapılan evliliklerin neredeyse tamamı Yunan ve Pers kraliyet ailesindendi.


Kleopatra'nın doğumundan önce gelen pek çok akrabalı çiftleşmeyi hesaba kattığınızda, onun günümüzde "siyah" olarak tanımlayacağımız şey olma olasılığı son derece zayıf.

“Queen Cleopatra” Netflix belgesel dizisi tartışması açıklandı - Page 3

Belgesel dramanın çevrimiçi eleştirisi ezici oldu.


Birçoğu platformu tarihi doğru bir şekilde tasvir etmemekle suçladığından, öfkenin çoğu Netflix'e yöneltildi. Birkaç saat içinde Change.Org'da Netflix'i tarihi tahrif etmekle suçlayan bir imza kampanyası başlatıldı. Bu kampanyayı dünyanın dört bir yanından 85.000 kişi tarafından imzalandı.


Diziye karşı sesini en çok yükseltenlerden bazıları, Kleopatra'nın tarihini "korumak" isteyen Yunan ve Mısır kökenlidir. Her iki kültürün de en ünlü tarihi figürlerinden biri olarak, Kleopatra'nın kültürlerine ve mirasına saygı göstermenin bir yolu olarak "doğru" tasvir edilmesi gerektiği tartışılıyor.

“Queen Cleopatra” Netflix belgesel dizisi tartışması açıklandı - Page 4

Bununla birlikte, bir televizyon programında tarihsel doğruluğu sorgulamanın ötesine geçen ve doğrudan ırkçı kategorisine giren bazı son derece olumsuz bakış açıları da ortaya atılmıştır.


Netflix'in tarihsel yanlışlıklarla ilk kez suçlanışı değil, Vikings Valhalla dizisinde tartışmalara ve Bilge Kral Yaroslav'nın etnik kökenine ilişkin tartışmalara tanık olduk. Ayrıca The Woman King filminde de benzer bir tartışma gördük.

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.