TikTok'un yapay zeka avatarları insanları ürkütüyor

TikTok'un yapay zeka avatarlarının, gerçek insanların görünüşlerinden esinlenerek oluşturulması, kullanıcılar arasında büyük bir tartışma yarattı. Bu durum, avatarların daha da ürkütücü bulunmasına yol açtı.

TikTok'un yapay zeka avatarları insanları ürkütüyor

Nisan ayında, TikTok, reklam verenlerin ürünlerini platformda tanıtabilmesi için yapay zeka ile üretilen avatarlar üzerinde çalışıyordu. Şimdi ise şirket, bu planlarını kamuoyuna duyurarak yaratıcılar ve markalar için yeni AI tabanlı “dijital avatarlar” sunacağını açıkladı. TikTok'a göre, bu yapay zeka kişilikleri, yaratıcıların ve işletmelerin insan hissiyatını koruyan ancak tipik bir yüksek prodüksiyonlu ve düzenlenmiş reklamın gerektirdiği zaman ve kaynakları harcamadan markalı içerikler oluşturmalarını kolaylaştırmayı amaçlıyor.

TikTok, iki tür avatar ile işe başlıyor: Ücretli aktörlerden esinlenilen hazır avatarlar ve mevcut yaratıcılar ve marka sözcülerine dayanan özel avatarlar. Bu avatarlar, TikTok videolarında ürün tanıtımlarında rol alacak ve hedef kitleye göre farklı dillerde konuşacak şekilde özelleştirilebilecek.

Şirket, bu yeni özelliğin, yaratıcıların platformda daha fazla insana ulaşmalarına nasıl yardımcı olabileceğini (ve dolayısıyla şirketin reklam gelirlerini artıracağını) gösterdiğini belirtiyor. Ancak, bu avatar örneklerinden birkaçını gördükten sonra, For You akışımda bir sürü yapay zeka yaratıcılarının yer alacağına pek de heyecanlanmıyorum.

TikTok tarafından paylaşılan özel bir avatar örneğini ele alalım. Dijital kişiliğin, TikTok yöneticisi Adrienne Lahens'e dayandığı görülüyor. Ancak avatar ona benzese de, konuşma tarzı ve hareketleri pek doğru görünmüyor. Yakından izlerseniz, baş ve el hareketlerinde hafif bir titreme olduğunu fark edersiniz, bu da insana ürkütücü bir his veriyor. Ayrıca, AI Adrienne'in gözlerindeki tuhaflık da oldukça rahatsız edici.

Daha önce Lahens ile sohbet ettiğim için, onun yapay zeka avatarından çok daha sıcak ve doğal konuştuğunu doğrulayabilirim. Yazının başındaki içerik üreticisi O’Neil Thomas'ın avatarının durağan görüntüsü bile Thomas'ın gerçek kişiliğini yansıtmayan ürkütücü bir bakış sergiliyor.

TikTok, "gerçekçi" yapay zekayı deneyen ilk şirket değil ve genellikle biraz rahatsız edici bir sonuç ortaya çıkıyor. Şirketin kendi kuralları, bu tür içeriklerin belirgin şekilde belirtilmesini gerektiriyor. Belki de yeni avatarlar, yaratıcıların TikTok Shop ürünlerini veya diğer "viral" ürünleri satmalarına yardımcı olabilir. Ancak umuyorum ki TikTok, bu yapay zeka ile üretilen gözleri biraz daha az ürkütücü hale getirebilir.