YouTube çocuklar için zararlı mı, bakalım bu sefer suçlamalardan nasıl kurtulacaklar

Manhattan Bölge Savcısı Alvin Bragg, YouTube CEO'su Neal Mohan ile web sitesinin "hayalet silahların" nasıl üretileceğine ilişkin videoların yayınlanmasına neden izin verdiğini ve algoritmasının neden bunları video oyunu içeriğini izleyen reşit olmayan izleyicilere yönlendirdiğini tartışmak istiyor.

YouTube çocuklar için zararlı mı, bakalım bu sefer suçlamalardan nasıl kurtulacaklar

Hayalet silahlar, 3D baskılı parçalar veya kit olarak satın alınan bileşenler kullanılarak bir araya getirilen ateşli silahlardır. Bu, seri numaralarının olmadığı, takip edilmelerini neredeyse imkansız hale getirdiği ve elde etmek için herhangi bir geçmiş kontrolüne ihtiyaç duymadıkları anlamına geliyor.

Mohan'a gönderilen ve toplantı talebinde bulunulan bir mektupta Bragg, Teknoloji Şeffaflığı Projesi tarafından 2023'te yürütülen bir araştırmaya atıfta bulundu; burada dört test YouTube hesabı oluşturuldu ve bunlara 14 ve 9 yaşındaki çocukların profilleri verildi.

Görünen o ki, en az 100 oyun videosu izledikten sonra YouTube'un algoritması onlara hayalet silahların nasıl yapılacağına dair öğretici videolar önermeye başladı. Yalnızca Call of Duty oynanış videolarını izlemiş olmaları ve gerçek silahların yer aldığı herhangi bir içerikle hiç etkileşime girmemiş olmaları önemli değil.

YouTube çocuklar için zararlı mı, bakalım bu sefer suçlamalardan nasıl kurtulacaklar

YouTube, hesaplarına gerçek silah içeriğinin yanı sıra, okuldaki silahlı saldırılar ve seri katiller gibi diğer şiddetle ilgili videoları da, reşit olmayanlar olsa bile hesaplarına göndermeye devam ediyordu. Bragg ayrıca YouTube'un, velilerin web sitesinin ebeveyn denetimlerindeki önerilerini kapatmasının mümkün olmadığı gerçeğine de dikkat çekti.

Bragg, New York'ta silah bulundurma suçundan soruşturulan pek çok gencin hayalet silah yapmayı YouTube'dan öğrendiklerini söylediğini yazdı. Web sitesi bu videoları silah güvenliği grupları tarafından işaretlendiğinde kaldırsa da Savcı, YouTube'un bu videoları kaldırma konusunda daha proaktif olması, gelecekte yüklenmelerinin engellendiğinden emin olması ve izleyicilere bu videoları kapatmaları için bir yol sunması gerektiğini söyledi.