YouTube reklam engelleyiciye karşı harekete geçti

YouTube, Firefox ve Edge kullanıcılarının reklam engelleyicilere karşı yavaş yükleme süreleriyle mücadele ediyor.

YouTube reklam engelleyiciye karşı harekete geçti

YouTube, reklam engelleyici programlara karşı savaşını yoğunlaştırıyor. Şirket, reklam görmek istemeyen kullanıcıların Premium hizmet için ödeme yapmaları gerektiği konusunda ısrarcı ve bu teklifi reddedenlere hayatı zorlaştırmaya kararlı. Bu bağlamda, reklam engelleyici kullanan kullanıcılara engelleyiciyi kapatmaları yönünde uyarılar gönderilmeye başlandı. Ancak, şirketin aldığı önlemler, Chrome dışındaki tarayıcıları kullanan kullanıcıları zor durumda bırakıyor. İşte detaylar...

Dünyanın en popüler web tarayıcısı hiç şüphesiz Google Chrome. Ancak, birçok insan çeşitli nedenlerle alternatif tarayıcıları tercih ediyor. Örneğin, önceki MacBook Air'imdaki performans sorunları nedeniyle Safari kullanmaya başladım ve bu bir alışkanlık haline geldi. İnternette her şeyin sadece bir tarayıcıda değil, hepsinde iyi çalışması gerektiği tam da bu yüzden önemli. Ancak YouTube, bu kuralı unutmuş gibi görünüyor.

YouTube reklam engelleyiciye karşı harekete geçti

Şirket, uygulamasında reklam engelleyici programlara karşı önlemler aldıktan sonra, Chrome kullanmayan bazı kullanıcılar YouTube videolarının yavaş yüklenmesi sorunuyla karşılaştı. Daha yakından incelendiğinde, Google'ın reklam engelleyici kullanan kullanıcılara beş saniyelik bir gecikme uyguladığı ortaya çıktı. Bu gecikme, özellikle Firefox ve Edge kullanıcılarını hedef alıyor.

Bazı kullanıcılar, bu gecikmenin reklam engelleyicilerin kullanımını caydırmak için bilinçli bir önlem olduğunu düşündü. Ancak Google, bu suçlamayı reddederek, gecikmenin sadece reklamların düzgün bir şekilde yüklenebilmesi ve görüntülenebilmesi için teknik bir zorunluluk olduğunu iddia etti. Ancak, Google'ın bu gecikmeyi ne kadar süreyle uygulamaya devam edeceği belirsiz.