Donanım

0850 ve 444'lü numaralar cebinizi sömürüyor mu?

İşte her gün milyonlarca kişiyi arayan o numaralar hakkında son durum!

0850 ve  444'lü numaralar cebinizi sömürüyor mu?

Konuya ilişkin açıklama yapan TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata ARIAK,“Bazı haberlerde, yapılan dolandırıcılığa karşı vatandaşın uyarılması gerekirken, maalesef arayanın telefon numarası suçlu gibi gösteriliyor. Telefonla aramalarda herhangi bir numara kullanılabilir. Arayan numaralar 444’lü, 0850’li, sabit veya cep telefonu numarası olabilir. Arama yapanlar için bunların birbirlerinden farkı yok; dolayısıyla belli bir numara gurubunun suçlu gibi gösterilmesi doğru değil. Haberleşme konularında yetkili ve sorumlu olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’dur. Türkiye’deki tüm telefon numaralarını BTK verir ve kullanılmalarını da denetler. Bu nedenle BTK’nın bu konuyla ilgili bir açıklama yapması faydalı olur ” dedi.

850’li Hatlar da En Az Diğer Hatlar Kadar Güvenli ve İtibarlıdır

1379589907_fft5mf475346.jpeg

TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı ARIAK, küçük büyük tüm işletmeciler tarafından kullanılan tüm numaraların hepsinin devlete ait olduğunu, BTK tarafından işletmecilere tahsis edilen 850’li ve 444’lü numaraların hepsinin de itibarlı numaralar olduğunu vurguladı.

444’lü Hatlardaki Tekel Sona Ermeli

444’lü numaraların sadece Türk Telekom tarafından verilmesi yerine, TELKODER üyesi işletmecilerin de 444’lü numaraları müşterilerine verebilmeleri gerektiğini vurgulayan Arıak, “Bu konu tam serbestleşmenin ve tam rekabetin sağlanması için bir zorunluluk haline gelmiştir. Vatandaşlarımız 0850‘li numaralar gibi 444’lü numaraları da istedikleri işletmeciden alabilmeliler. Sadece Türk Telekom tarafından verilen 444’lü numaralar ile ilgili “itibarın numarası” şeklinde reklamların yapılmasını da doğru bulmuyorum, 850’li numaralar da 444’lü numaralar kadar itibarlıdır” şeklinde konuştu.

Yorumlar
Misafir
444 li numaralar dakikadan gidiyor kardesim ayrica 0850 ler aveada ucretsiz diye dusunuyorum cunku d smartim var 50 defa aradim ve faturam standart fiyat gedi ama turkcell deyken ekstra ucret geliyodu
Cevapla
Misafir
buyuk konusma dostum
Cevapla
kardesim ben anlamam niye benim dakikalarim dururken ekstra para veriyorum bu bes para etmez 444 ve 850 li numaralara cok zorda kalmazsam aramiyorum ve cevap ta vermiyorum hepsinin cani cehenneme
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.