Donanım

10 Çekirdekli AMD İşlemciler Geliyor!!

AMD'nin 2012 planları ortaya çıktı. Gelecek senenin masaüstü işlemci ve platformlarının yol haritasında dikkat çekici ayrıntılar var.


Llano adlı A serisi işlemcileri  piyasaya süren AMD'nin gelecek seneye dair planları ortaya çıkmaya başladı.

Çin merkezli  bir site AMD'nin 2012 yol haritasını ele geçirdi. 2012 yol haritasında üç  isim dikkatleri çekiyor.

Bunların birincisi Wichita adlı işlemciler. Giriş seviyesinde yer alacak bu işlemcilerde dört adet Bobcat çekirdeği yer alacak. Wichita APU'lar Deccan platformuna da dahil olacaklar. Wichita APU'ların en önemli özelliği ise 28 nm süreciyle üretilecek olmaları.1311678329_amdroadmap1289467421.jpg

Yeni piyasaya giren Llano modellerinin yerini alacak olan Trinity kod adlı işlemciler ise Virgo adlı platforma dahil olacaklar. En fazla dört çekirdekli modellerin bulunacağı bu 32 nm'lik APU'larda DirectX 11 destekli grafik yongası  bulunacak. A75 ve A55 yonga setleriyle uyumlu olacak bu işlemciler AMD Turbo Core 3.0 teknolojisine destek verecek.

2012'nin işlemcileri arasında en çok dikkat çeken  ise Komodo. Mevcut üst seviye Bulldozer mimarisinin gelişmiş sürümü olacak olan Piledriver mimarisine sahip 10 adet çekirdek taşıyacak bu işlemciler Corona platformuna dahil olacaklar. Bu işlemciler üst seviye kullanıcılara hitap ettiğinden içinde grafik yongası bulunmayacak.


Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.