Donanım

120 çeşit rengiyle en küçük fotoğraf makinesi 'Pentax Q7'

PENTAX Q serisinin en ileri modeli olarak geliştirilen Pentax Q7, 120 farklı renk kombinasyonu ile duyuruldu.

120 çeşit rengiyle en küçük fotoğraf makinesi  'Pentax Q7'

Akılı telefonların kameralarının adeta normal kameralara eş değer olaması bu pazarı etkilememiş gibi görünüyor. Zira fotoğraf makinesi pazarında yeni ürünler tanıtılmaya devam ediyor. Bu cihazlardan biri de PENTAX Q7 oldu. Değiştirilebilir lensli ekstra geniş görüntü sensörlü PENTAXQ serisinin en üstün modeli olarak geliştirilen Q7, daha gelişmiş görüntü kalitesi sağlamak için Q serisindeki diğer modellerden çok daha büyük görüntü sensörüne sahip.

 1378212658_q7120colorit.jpg

Bu özelliklerin yanı sıra süper kompakt ve ultra hafif gövde özelliğini koruyan Q7 fotoğrafçının avuç içine mükemmel uyum sağlıyor. Popüler PENTAX Q serisinin lider modeli olarak geliştirilen PENTAX Q7, günlük kullanımda herkes için sorunsuz SLR fotoğrafçılık rahatlığı sunuyor.  Yeni 1/1.7-inç arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü Q serisindeki en geniş olanı- sayesinde Q7 serideki diğer modellerden çok daha gelişmiş görüntü kalitesi sağlıyor. Ayrıca serinin en üstün modelinden bekleneceği gibi ISO 12800 tepe hassasiyette yüksek-hassasiyette çekim, gelişmiş sarsıntı azaltma performansı, başlangıçta ve pozlamalar arasında azaltılmış işletim süresi aralığı, zahmetsiz ve kullanıcı dostu işletim gibi ileri özelliklere sahip. Bunlara ek olarak, fotoğrafçının kolayca daha kişiselleştirilmiş görüntüler yaratabileceği Bokeh Control(Bokeh Kontrolü) ve Smart Effect (Akıllı Efektler) gibi yaratıcı araçlarla da donatılmış durumda.

 1378212684_q-7lifestyle2hd.jpg

Sonraki sayfalarımızda özelliklerini incelemeye devam edebilirsiniz.

Ana Özellikler

Ekstra-geniş 1/1.7-inç görüntü sensörü — Q serisinin en genişi

PENTAX Q7 yeni dahil edilen 1/1.7-inç arka aydınlatmalı CMOS görüntü sensörü sayesinde Q serisi içindeki en üstün görüntü kalitesini sunuyor. Görüntü sensörünü ileri teknoloji Q ENGINE yüksek hızlı görüntüleme motoru ile birleştiren Q7, ISO 2800’de yüksek hassasiyette doygun tonlama ve dokuya sahip çekimler sağlamanın yanı sıra tüm ISO hassasiyet seviyelerinde rahatsız edici gürültüleri de etkin olarak en aza indirgiyor. Düşük aydınlatmalı çekimlerdeki Auto focus doğruluğu özelliği geliştirildiğinden dolayı, EV 0 gibi neredeyse yok denecek kadar az ışık koşullarında bile nokta odaklanma sağlayabiliyor. Geniş sensörü sayesinde, aynı lensler takılı olduğunda bile Q7’nin görüş açısı serinin tüm modellerinden çok daha geniş.* Örneğin02 Standart lens takılı olduğunda 35 mm formatında 23mm’den 69mm’ye kadar görüş açısı sağlanabiliyor. (27.5mm’den 83mm’ye açıya sahip olan Q10 modeli ile kıyaslandığında)Aynı şekilde, K-mount tipi lensler için Q Adaptörü kullanıldığında takılı lensin odak mesafesi yaklaşık 4.6 kat genişletilebiliyor.

 1378212715_q-7lifestylehd.jpg

Dikkat çekici işletim - Güvenilir SR mekanizması

Yeni dahil edilen Q ENGINE ve optimize edilen algoritma sayesinde mevcut motorlarla kıyaslandığında saat frekansında%10 oranında bir gelişme sağlanıyor. Böylece Q7 yaklaşık 1 saniyede çok daha hızlı açılış hızına sahip olabiliyor. Yine bu özellikler, pozlamalar arasındaki süreyi azaltarak çekim esnasında çok daha gelişmiş cevap hızı anlamına geliyor. Bu da makinenin işletimini tüm çekim tiplerinde rahat ve kusursuz hale getiriyor. Fotoğrafçının en çok kullandığı 4 özelliği atayabileceği Quick Dial(Hızlı Kadran) ve AF/MF değiştirme, odak yardımcısı ON/OFF ve ND filtresi ON/OFF gibi özellikler makineyi her zamankinden de kullanışlı ve işlevsel kılıyor. En yeni gyro (jiro) sensöre sahip Q7’ningeliştirilmiş SR (Shake Reduction) mekanizması üç örtücü adımında makine sarsıntısını telafi eder. Bunun sonucunda PENTAX Q7, telefoto objektif kullanmak, karanlıkta flaş aydınlatma olmadan fotoğraf çekmek veya alacakaranlıkta manzara fotoğrafları çekmek gibi zorlu şartlarda bile net ve bulanıklıktan uzak görüntüler üretir.

 1378212785_q7bkw.jpg

Yüksek-kalitede, Full HD video kayıt - Geniş3.0-inç LCD ekran

Görüntü işleme algoritmasındaki geliştirmeler sayesinde Q7, ISO 12800’de yüksek hassasiyette kayıt esnasında bile en düşük ses seviyesi ile harika Full HD video klipler (H.262 kayıt formatında saniyede 30 kare, 1920 x 1080 piksel) çekebiliyor.Yeni entegral HD video kayıt özelliği görsel ifadeye daha fazla yaratıcılık ekliyor. Kullanıcı ayrıca, Smart Effect modları***gibi gelişmiş görüntü düzenleme araçları ve diğer film düzenleme araçlarını etkin olarak kullanabiliyor. Arka panelde bulunan OK tuşuna basarak, PENTAX Q7film çekimi esnasında bile oto fokus işlemi sağlıyor.

Q7 yaklaşık 460,000 noktacıklı yüksek çözünürlüklü 3.0-inç, 3:2 oranında LCD ekrana sahip. Ekran, parlak güneş ışığı altında bile ekrandaki parlamayı ve yansımayı etkin olarak azaltan AR(Anti-Reflection-Yansımaya Karşı) kaplamaya sahip olduğundan her zaman net ve parlak görüntü sağlıyor. Görüntüyü 170 derece yatay ve dikey olarak görebilmeyi sağlayan geniş ekran tasarımı sayesinde kullanıcı ekrana diyagonal olarak baktığında bile net görüntü alabiliyor.

Kişiselleştirilmiş görüntüler yaratmak için farklı görüntü işleme araçları

(1) Göze çarpan son dokunuşlar için Görüntü Özelleştirme; Özelliği Görüntü Özelleştirme özelliği fotoğrafçının yaratıcı niyetini vurgulamaya ve belirli bir sahnenin ait olduğu ortamı tam olarak yansıtmaya yönelik olarak görüntülere çarpıcı son dokunuşlar ekler. Kullanıcı, görüntülere film görünümü veren Bleach Bypass gibi 11 adet Görüntü Özelleştirme modundan birini seçebilir. 


(2)Sanatsal görsel efektler için dijital filtre özelliği; Dijital filtre özelliği fotoğrafçının bilgisayara gereksinim duymadan farklı görsel efektleri uygulayabilmesine imkan verir. Toplam 17 dijital filtreden Toy Camera, Invert Color ve Posterization gibi 11 tanesi fotoğraf veya video çekimi esnasında uygulanabilirken, diğer 6 adet yalnızca gösterim esnasında uygulanabilir. Kullanıcı dilerse daha özgün görsel efektler yaratmak için tekbir görüntü üzerinde farklı filtreleri ardı ardına uygulayabilir.
(3) Son dokunuşları kadranla ekleyebilen Smart Effect özelliği; Kullanıcı fotoğraf makinesinin ön panelinde konumlanan Hızlı Kadranı kullanarak ve LCD ekranda efektin ön izlemesini yaparak herhangi bir görüntüye hızlı ve zahmetsizce istediği son dokunuşu ekleyebilir. Renk doygunluğu sağlayan Brilliant Color ve benzersiz tonlar ekleyen Cross Process gibi dokuz adet Smart Effect modundan seçtiği dört tanesini önceden kadrana atayabilir.

 1378212814_q7orbr.jpg

Zahmetsiz Bokeh kontrolü

Q7’nin benzersiz bokeh kontrolü özelliği, kullanıcının görüş alanı içinde bulunan ve fotoğrafı çekilen obje ve dışında kalan istenmeyen nesnelerin arasındaki oransal mesafeyi otomatik olarak hesaplayarak fotoğrafçının istenilen objeyi ön plana çıkarabilmesine imkan veriyor. Bu özellik gelişmiş SLR’lerde bulunan isteğe bağlı defokus kalibre tekniğini basitleştirdiğinden dolayı, ilk kez dijital fotoğrafçılık yapanların bile arka plan ve/veya ön plan defokus yaparak zahmetsizce yüksek kaliteli ve güzel görüntüler yakalayabilmelerini sağlıyor.

Kolay ve kullanıcı dostu Auto Picture ve Sahne modları

PENTAX Q7 belirli bir obje ya da manzara için Portre, Manzara ve Makro gibi seçeneklerden otomatik olarak en uygun çekim modunu seçen Orijinal PENTAX Auto Picture moduna sahip. Bu özellik ile örtücü hızı, apertür, beyaz dengesi, renk doygunluğu, kontrast ve netlik gibi tüm etki eden parametreler otomatik olarak optimize ediliyor. Ayrıca Q7’nin sunduğu Gece Portre, Hayvan ve Arka Aydınlatmalı Silüet gibi 21 adet Sahne modu sayesinde başlangıç seviyesindeki dijital SLR fotoğrafçıları bile LCD ekran üzerindeki ikonlardan seçim yaparak en karmaşık ve zorlu sahneler için tüm ayarları optimize edebiliyor ve en iyi pozlamayı kolayca seçebiliyorlar.

Yalnızca lensi değiştirilebilir dijital fotoğraf makinesi sistemlerinde bulunan esnek pozlama sistemi

Q7’nin kapsamlı pozlama sistemi değiştirilebilir lensli dijital fotoğraf makinesinin tüm avantajlarını ve esnekliğini sağlıyor. Kullanıcının tercihlerini ve farklı fotografik uygulamaları karşılayan dört farklı pozlama modu sunuyor: çok amaçlı Programlı AE (P) modu, apertür ve örtücü hızının optimum kombinasyonunu otomatik olarak seçen Örtücü Önceliği AE (Tv) ve Apertür Önceliği AE (Av) modları ve Metreli Manuel (M) modu. Fotoğrafçı elektronik kadranı kullanarak pozlama modunu anında P modundan Av veya Tr moduna değiştirebiliyor.

1378212798_q7mnaq.jpg

Tozlanmayı etkin olarak ortadan kaldıran DR II mekanizması

Kullanıcı lensleri açık havada değiştirse bile Q7’nin DR II (Dust Removal II)mekanizması çekilen görüntüleri rahatsız edici toz parçacıklarından etkin olarak uzak tutuyor. Aynı PENTAX K-5 II ve645D dijital SLR fotoğraf makinelerinde olduğu gibi son derece etkin bir süpersonik titreşim mekanizmasına sahip olduğundan dolayı görüntü sensörünün yüzeyindeki tozları titreşimle yok ediyor.

PENTAX Q7 renk siparişi hizmeti ile ilgili genel bilgi

Yeni PENTAX Q7 renk seçim hizmeti 120farklı renk kombinasyonundan seçim yapabilmeyi sağlıyor (üç adet standart model dahil) Bu hizmet PENTAX kullanıcılarının kişisel zevklerini fotoğraf sistemlerine taşıyabilmelerinin şık ve benzersiz bir yolu. Yeni PENTAX Q7 için renk seçim hizmeti 120 farklı renk kombinasyonundan seçim yapabilmeyi sağlıyor.(üç adet standart model dahil) Renk seçenekleri: 20 adet gövde rengi ve altı adet tutacak rengi mevcuttur. PENTAX-02 STANDARD ZOOM lens kiti için siyah, gümüş veya sarı gövde ve aynı renkte lens. Diğer gövde renklerindeki Lens Kitleri gümüş rengi lens ile sunuluyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.