Donanım

120 Megapiksel sensörlü Canon göründü!

Canon'un geçen yıl duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlüklü DSLR fotoğraf makinesi ortaya çıktı.


Japon fotoğraf teknolojileri firması Canon'un 2015 yılının Eylül ayında geliştirdiğini duyurduğu 120 Megapiksel çözünürlüklü DSLR yani objektifi değiştirilebilir fotoğraf makinesi ortaya çıktı. Geçen hafta Çin'in başkenti Şangay'da düzenlenen Canon Expo isimli fuarda görüntülenen fotoğraf makinesi ilk bakışta firmanın halen satışta olan modeli 5DS'e benziyor.

Şimdilik konsept olarak tasarlanan ve seri üretime geçilmeyen modelin klasik bir DLR modeli andırıyor. Fuarda sadece uzaktan görüntülenmesine izinv verilen fotoğraf makinesinin görüntüleri ise Hong Kong merkezli DCFever tarafından internette yayınlandı. DCFever'ın verdiği bilgileri göre fotoğraf makinesinin tek bir RAW fotoğrafı 214 MB yer kaplıyor. Fotoğraf makinesinin çektiği fotoğraflar 24-70 mm f2.8, 11-24 f4 ve 300 mm f2.8 objektiflerle çekildi. Bu konsept tasarımın seri üretime geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Bazı üreticilerin bu tarz denemeler yapıp ürüne dönüştürmedikleri de bilinen bir gerçek.

Günümüzde ortalama bir DSR en az 18Megapiksel çözünürlük sunuyor. Canon'un orta/üst seviye modelleri arasında 50 Megapiksel çözünürlük sunan seçenekler de bulunuyor. Çözünürlük bir noktadan sonra pratikte bir işe yaramasa da detay geriktiren bazı özel durumlarda kullanılabiliyor. Özellike askeri amaçlarla kullanılan bazı özel üretim fotoğraf makinelerinde çok yüksek çözünürlüklü sensörler kullanılıyor.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.