16K çözünürlüğünde TV yaptılar! Tek sorun ise bu çözünürlükte bir yayının olmaması!

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hemen her alanda bildiklerimizin ötesinde yenilikler görmeye devam ediyor. İşte akıllı televizyon dünyasında yeni bir dönemin başlangıcı olabilecek son teknoloji.

16K çözünürlüğünde TV yaptılar! Tek sorun ise bu çözünürlükte bir yayının olmaması!

Çin merkezli teknoloji firması BOE, devasa boyutlarda ve yenilikçi bir özelliklere sahip olan 110 inçlik bir 16K televizyonu tanıttı. Bu televizyon, 2023 SID Display Week etkinliğinde Los Angeles'ta sergilendi. BOE'nin bu prototip 16K televizyonu, mevcut 4K ve 8K modellerine kıyasla çok daha büyük bir ekran netliği sunuyor. Ayrıca, bu prototip, bir 8K ekrana göre dört kat daha fazla piksel ve bir 4K televizyona göre ise 16 kat daha fazla piksel içeriyor.

BOE'nin yeni 110 inç 16K televizyonunun tanıtımı, firmanın 30. yıl dönümü kutlamalarına denk geldi. SID Display Week 2023, en son teknoloji çözünürlüklü ekranların zengin bir koleksiyonunu bir araya getiriyor. Bu prototip televizyon, ev sinema projeksiyonlarıyla aynı boyutta ancak daha yüksek bir 16K çözünürlüğe sahip. Mevcut lider ev sinema projeksiyonları, bu 16K çözünürlüğe yakın bir çözünürlük sunabilme yeteneğine sahip değiller.

Yeni tanıtılan televizyon tam 110 inç büyüklüğünde ve 16K çözünürlüğünde!

Prototip televizyonun maksimum parlaklık değeri, en iyi projeksiyonların ve televizyonların sunduğu 1.400 nit'e karşılık, 400 nit. BOE'nin bu prototipi için belirlenen kare hızı 60Hz, oysa bazı mevcut televizyonlar 120Hz'e kadar bir kare hızı sunabiliyorlar. Prototip, OLED, QLED veya Mini-LED yerine bir LCD panelle birlikte geliyor. Ancak, bu televizyonun hala bir prototip olduğunu ve piyasaya çıkmayabileceğini belirtmek önemli.

BOE'nin 110 inçlik 16K televizyon prototipi, görünüşe göre oldukça karmaşık olan 16 DisplayPort kablosuna sahip. Fakat 16K ekranın getirdiği olası dezavantajlar, sunduğu avantajları geçebilir. Aynı zamanda, 16K ekranlı bazı model veya prototiplerin bulunduğunu belirtmek gerekir.

BOE'nin 16K televizyon prototipi, üretim modeline dönüşebilmek için uzun bir süreçten geçmek durumunda. Ancak, bu televizyonun daha gelişmiş modellere doğru evrim geçirebileceği düşüncesi oldukça heyecan verici. Belki de yakın gelecekte, mükemmel özelliklere ve minimum dezavantajlara sahip gerçek bir 16K modeli görme şansına sahip olacağız.