Donanım

3 GB RAM’li akıllı telefonların güçlü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Geleceğin akıllı telefonlarında terabayt’larca hafıza yer alacak.

3 GB RAM’li akıllı telefonların güçlü olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz!

Günümüzde akıllı telefonlarda genellikle 32 bit çipsetler kullanıldığı için akıllı telefonların RAM’leri maksimum 4 GB’a, hafızaları ise maksimum 128 GB’a kadar çıkıyor. Rice Üniveritesi’nin geliştirdiği bir hafıza modülü ise akıllı telefonların depolama alanlarını ve RAM’lerini artırmaya hazırlanıyor.

1406303354_img20140725184847.jpg

Dirençli RAM olarak adlandırılan RRAM (Resistive random-access memory) sayesinde akıllı telefonların hafızası 1 TB’ın üzerine çıkabiliyor  Gözenekli silikon malzeme ve metalin bir araya gelmesiyle oluşan bu hafıza modülü, daha önceki tekniklere kıyasla daha az enerji harcıyor ve ısıdan etkilenmiyor. Çığır açacak bu teknolojnin flaş hafızalardan 100 kat daha hızlı olacağı söyleniyor. 

Mevcut RAM ve hafıza çiplerinden daha fazla kapasiteyi küçük bir alan üzerinden kullanıcılara sunacak olan bu teknolojinin ne zaman akıllı telefonlarda kullanılacağı şu an için belli değil.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.