Donanım

4K ekranlar gelecekte daha az pil tüketecek

Japonya'da Kogakuin Üniversitesi ve Fujitsu tarafından geliştirilen bir yazılım 4K videoların güç tüketimini azaltıyor.


4K çözünürlüklü ekranların sunduğu görüntüleri izlemek keyifli olabilir fakat Ultra HD çözünürlüklü cihazlar hala yüksek fiyattan satılıyor ve pil tüketimi gibi çok ciddi bir sorunları var. Japonya'da Kogakuin Üniversitesi tarafından üç yıldır gerçekleştirilen ve Fujitsu  tarafından desteklenen araştırmalar 4K ekranların pil tüketimini artırmasının önüne geçiyor. 

4K ekranlar gelecekte daha az pil tüketecek

Kogakuin Üniversitesi ve Fujitsu 3840 × 2160 piksel çözünürlükteki akıllı telefonlarda video oynatımını ölçeklendirmek için bir yazılım geliştirdi. İlk denemeleri olumlu sonuç veren yazılım, 4K çözünürlüklü ekranlarda 30fps video oynatım deneyimini sunabiliyor. Üstelik yazılım bunu gerçekleştirirken güç tüketimini artırmıyor. Kogakuin Üniversitesi’den yapılan açıklamaya göre geliştirilen yazılım sayesinde Ultra HD videoların kare hızını 60 fps’ye artırmak mümkün.

İlginizi çekebilir; 

1448431375_xperia-z5-premium1.jpg

Mobil dünyasında şimdilik sadece Xperia Z5 Premium 4K Ultra HD çözünürlüklü panele sahip. Ancak Sony yeni nesil akıllı telefonda pil tüketimini azaltmak adına 4K çözünürlüğü sadece fotoğraf ve video görüntülemede aktif duruma getiriyor. Bununda dışında uygulamalar arasında gezinme ya da diğer işlemlerde Xperia Z5 Premium Full HD çözünürlük görüntüleme sunuyor.

Kogakuin Üniversitesi tarafından yapılan ve Fujitsu tarafından desteklenen yazılımın mobil dünyasında 4K çözünürlüklü cihazların artmasına büyük katkı sağlaması bekleniyor. 

İlginizi çekebilir; 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.