Donanım

64-Bit'lik Exynoes işlemcileri çok yakında!

Apple'dan sonra dünyanın ilk 64-Bit'lik işlemcisini kullanacak!


Geçtiğimiz günlerde uzaklardan, çok uzaklardan milyonlarca kullanıcıyı sevindirecek bir haber düştü mobil dünyanın hızlı gündemine. 2013 yılının son aylarına doğru gelen iPhone 5S, 64-Bit'lik bir işlemci mimarisiyle gelmiş, şuanda 64-Bit tabanlı kullanan ilk işlemci olarak karşımıza çıkmıştı.

Akıllı telefon pazarında bir ilki gerçekleştiren Apple, yine bütün gözleri üzerine toplamayı başarmıştı. Bu başarının ardından tüm gözler Samsung'tan gelecek işlemci hamlesine çevrilmiş, G. Kore'li dev firmadan ilk haberler bekleniyordu. Beklenen haber çok gecikmedi, Samsung'un ARM şirketleriyle anlaşmaya vardığı ve 64-Bit'lik Exynoes işlemcilerin çok yakında hayatımıza gireceği açığa çıktı.

1384936612_samsung-exynos-5-1.jpg

İddialara göre konu üzerine yapılan toplantılar olumlu bir sonuca gitti. Samsung, yeni yılda karşımızda olması beklenen Galaxy S5 ve Note 4'te bu işlemcileri kullanacak. Korea Herald'ın raporundaki ilgi çekici noktalardan birisi de adı verilmeyen bir kişi tarafından ortaya atıldı. Demeçe göre anlaşılan şirket 128-Bit'lik işlemciler üzerinde de çalışmaya başlamış ilerleyen yıllarda dünyanın ilk 128-Bit işlemcisini mobil dünyada kullanıma sunabilir. 

Şimdilik hayal olduğunu söyleyebileceğimiz 128-Bit'lik işlemciler yerine bütün gözler 64-Bit mimarilik işlemcilere çevrilmiş durumda. 

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.