Donanım

70 uygulama GPU hızlandırıcılar için destek ekliyor

Daha hızlı simülasyon gereksinimini karşılamak üzere önde gelen 70 uygulama GPU hızlandırıcılar için destek ekliyor.

70 uygulama GPU hızlandırıcılar için destek ekliyor

NVIDIA bugün, yaygın olarak kullanılan 70 uygulamanın daha bu yıl içinde GPU hızlandırma desteği eklediğini duyurdu. Böylece araştırmacıların, mühendislerin ve tasarımcıların kullanabileceği toplam uygulama sayısı 200’ü aştı.

GPU hızlandırma sunan en yeni uygulamalardan üçü şunlardır:

  • ANSYS® Fluent®: ANSYS Fluent, mühendislere yakıt maliyetlerinde milyonlarca dolar tasarruf edebilen daha aerodinamik arabalar ve uçaklar geliştirme veya elektronik entegre devre paketlerinin termal yönetimini ve güvenilirliğini iyileştirme olanağı verir. ANSYS Fluent, ANSYS Mechanical™ dahil olmak üzere pazarda öncü NVIDIA® CUDA® uygulamalarına tek GPU destekli yeni bir beta çözücü eklemiştir.
  • MSC® Nastran®: Dünya genelinde neredeyse tüm otomotiv üreticileri tarafından kullanılan MSC Nastran, bir aracın çoğunlukla doğrudan algılanan kalite özellikleri arasında olan gürültü, titreşim ve sertlik (NVH) performansının optimize edilmesine yardımcı olan GPU hızlandırmalı bir yapısal mekanik simülasyonu uygulamasıdır.
  • CHARMM: Moleküler seviyede biyolojik süreçleri incelemek için bilim adamları tarafından yaygın olarak kullanılan CHARMM uygulamasındaki GPU hızlandırma, daha etkili tedaviler geliştirmek üzere bir hastalıkta söz konusu olan proteinlerin yanı sıra ilaç adayları ile etkileşimin daha ayrıntılı ve hatasız olarak incelenmesine olanak verir.

Intersect360 Research CEO’su Addison Snell, “GPU hesaplama ilk olarak bilimsel buluşlar ve araştırmalar için kendi uygulamalarını hızlandırmak üzere CUDA yükleyen araştırmacılar arasında hız kazandı” dedi. “Artık mühendislik ve iş hesaplama yelpazesinde hızlandırılmış seçenekler sunan, daha çok sayıda ticari yazılımın GPU ile optimize edildiği yeni bir çağdayız.”

Temin edilebilen veya geliştirme aşamasında olan GPU hızlandırmalı uygulamaların bir kısmı aşağıda listelenmiştir:

  • Bilgisayar Destekli Mühendislik: Abaqus/Standart, Agilent ADS & EMPro , ANSYS Mechanical, CST MWS, MSC Nastran, Marc, OpenFOAM çözücü kitaplıkları, RADIOSS™
  • Savunma ve İstihbarat: DigitalGlobe Advanced Ortho Serisi, Exelis (ITT) ENVI, Incogna GIS, Intergraph Motion Video Analyst, MotionDSP Ikena ISR, PCI GEomatics GXL
  • Medya ve Eğlence: Adobe CS6, Autodesk 3ds Max & Maya, Blackmagic DaVinci Resolve, Chaos V-Ray RT, Elemental Server, Telestream Vantage
  • Petrol ve Gaz: Acceleware AxRTM, ffA SVI Pro, Headwave Suite, Paradigm Echos RTM, Schlumberger Visage, WesternGeco Omega2 RTM
  • Bilimsel Hesaplama: AMBER, CHARMM, Chroma, FastROCS, GAMESS, GROMACS, GTC, WL-LSMS, MATLAB, MILC, NAMD, QUDA, VASP, VMD
  • Hava ve İklim Tahmini: COSMO, GEOS-5, HOMME, HYCOM, WRF, NEMO, NIM

1352813166_cudainfographicfinalembargoed-until-nov.-12-at-6am-pt.jpg

Tam listeyi www.nvidia.com/teslaapps adresinde bulabilirsiniz.

En Erişilebilir Paralel İşlemciler

Popüler yüksek seviye dillerde kolaylıkla programlanabilen büyük ölçüde paralel GPU’nun gelişmesi veya otomatik paralelleştirme yapan derleyicilerin kullanılması geliştiricilere uygulama performansını en üst düzeye çıkarmak için güç vermiştir.

Hızlandırıcılar, geliştiricilere C, C++ ve Fortran gibi yaygın dilleri kullanarak veya direktif tabanlı OpenACC standart programlama modelini kullanarak uygulama hızlandırmalarından yararlanmak için büyük ölçüde esneklik vermektedir.

Bu yüksek seviye programlama dillerinde yapılan basit uzatmalar NVIDIA CUDA paralel hesaplama platformunu ve programlama modelini kullanarak paralellik belirtmeye olanak verir. CUDA platform günümüzde her NVIDIA GPU tarafından desteklenmekte olup dünyada kurulu 415’ten fazla CUDA GPU anlamına gelmektedir.

Hızlandırılmış hesaplama ve desteklenen yazılım uygulamaları hakkında daha fazla bilgiyi 12-15 Kasım tarihleri arasında yapılacak olan SC12’deki 2217 no’lu NVIDIA standından alabilirsiniz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.