Donanım

79 dolara akıllı gözlük geliyor! (ION)

Google Glass'ın rakipleri çoğalıyor!

79 dolara akıllı gözlük geliyor! (ION)

Geçtiğimiz yılların ve geleceğin en önemli teknolojilerinden olan giyilebilir teknolojilerin hayatımızdaki yeri ve önemi günden güne artmaya devam ediyor. Hal böyle iken teknolojiye yön veren firmalar, odağını değiştirerek geleceğe yönelik projelerine hız kazandırmaya devam ediyor.

İlk olarak Google Glass ile başlayan akıllı gözlük furyası Recon Jet ve bugün tanıtacağımız ION ile birlikte devam ediyor. Google'ın 1499 dolardan sınırlı sayıda kullanıcıya ulaştırdığı gözlüklerde fiyat kullanıcıların gözünü korkutmuş durumda. Alternatiflerin arandığı sektörde ilk gözlükler nihayet piyasaya sürülmek üzere.

1380618643_20130917114537-cambio-color-logo-2.gif

"indiegogo‘da 150 bin dolar fon toplama hedefiyle yola çıkan ION. 79 dolardan başlayan gözlük çerçevesi fiyatıyla ilgi topluyor. ION şu ana kadar 125 destekçisinden 10.000 doların üstünde fon toplamayı başarmış."

iOS ve Android cihazlara Bluetooth üzerinden bağlanabilen ION'u, 79 dolar gibi ortalama bir fiyatıyla göz önünde bulundurarak Google Glass ile karşılaştırdığımızda kamera ve ekranının olmadığını ve bunun gayet normal karşılanabileceğiniz söyleyebiliriz.

1380618587_ionglasses.jpg

ION'un 79 dolarlık fiyatla sunduğu görevler arasında gelen bildirimleri LED ile bildirme, akıllı telefonu uzaktan kumanda ederek fotoğraf çekme gibi görevler yer alıyor. Bu fiyata sunulabilecek hizmette çok yüksek bir çıtaya sahip olan ION orta düzeyde bütçeye sahip kullanıcıların vazgeçilmez bir cihazı olabilir.

Üzerinde barındırdığı 2 fiziksel tuş ile birlikte ION, akıllı telefonlarımızın kamera ve müzik uygulamalarını kendine optimize ederek kontrol imkanı sunabiliyor. Akıllardaki en önemli sorulardan birisi de gözlüğün kaybolması. Bu gibi durumlarda diğer firmaların çeşitli pratik çözümlerine ION'da yeni bir boyut kazandırıyor. En son ne zaman eşleşme yapıldığını ve akıllı telefonunuz üzerinden gözlüğünüzün nerede sinyal verdiğine ulaşabiliyorsunuz.

1380618599_6501000ion-glasses21.jpg

Ürünün en büyük artılarından birisi de günlük hayatta rahatlıkla kullanabileceğiniz bir yapıya sahip olması. İster optik olarak isterseniz güneş gözlüğü olarak rahatlıkla kullanılabiliyor olması, belki de fiyatıyla birlikte tek tercih sebebi. Google'ın Glass ve Intel'in Recon Jet gözlüğünü düşündüğümüzde hem tasarım, hem kullaılabilirlik hem de fiyat bazlı sınıflamada gerilerde kalıyor. Zarif bir tasarımıyla normal gözlükten farklı bir yapıda olmadığını, bunun da kullanıcıyı rahatsız etmeyeceğini belirtebiliriz.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.