Donanım

Acer'dan Tegra K1 işlemcili Chromebook

İsveç'te bir online alışveriş sitesinde ortaya çıkan yeni nesil Chromebook modelinde ilk defa Tegra K1 işlemcisi kullanılacak.

Acer'dan Tegra K1 işlemcili Chromebook

2014'ün ilk haftasında düzenlenen CES etkinliğinde Tegra K1 işlemcisini duyuran Nvidia, söz konusu işlemciyi Google için geliştirdiği Project Tango geliştirici tablet dışında henüz farklı bir cihazda kullanmış değil. Gün içerisinde sizlere aktardığımız yeni Nexus tablet haberinde Google-HTC işbirliğinde üretilecek Nexus 9 isimli tablet çözümünde Tegra K1 işlemcisinin kullanılacağı bilgisi yer aldı. 

Mobil dünyasının en iddialı işlemcilerinden biri olan Tegra K1 görünüşe bakılırsa yılın ikinci yarısında birçok cihazda sahne alacak. İsveç'teki bir online alışveriş mağazasında listelenen Acer'ın yeni Chromebook bilgisayar modelinde Tegra K1 işlemcisinin yer aldığı görüldü. Bugüne kadar Chromebook modellerinde Exynos ya da Intel cephesinden işlemciler görmeye alıştık, ancak bu defa Acer'ın Chromebook CB5 modelinde Nvidia'nın Tegra K1 işlemcisine yer verilecek.

1403451369_1.jpg

Tegra K1 platformunda Cortex-1A5 mimarisine sahip 4 çekirdekli Logan ve 64-bit destekli çift çekirdekli Denver kod adlı iki işlemci mevcut. Acer'ın Chromebook CB5 bilgisayarda hangi versiyona yer verildiği henüz bilinmiyor. Chromebook modelinde yer alacak grafik birimi ise 192 çekirdekli Kepler GPU olacak.

13.3-inç büyüklüğünde HD çözünürlüklü (kimi kaynaklara göre Full HD ) ekranla donatılan bilgisayarda ayrıca 4GB sistem belleği, 32GB SSD, 3.5mm kulaklık girişi, HDMI portu ve iki adet USB 3.0 girişi bulunuyor. 

Chromebook CB5'in ağustos başında satışa sunulması bekleniyor. Cihaz, Samsung'un bir süre önce duyurduğu  ve 400$ fiyata sahip olan Chromebook 2 modelinden bir miktar daha pahalı olacak. 

1403451380_2.jpg

1403451445_3.png

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.