Donanım

Akıllı telefonlarda çok çekirdek olması ne kadar iyi?

İşlemcilerin çok çekirdekli olması daha iyi midir?


Akıllı telefon ve tabletlerde işlemcinin çok çekirdekli olması daha ilgi çekici görünse de çok çekirdekli işlemcini ne kadar iyi olduğu merak konusu. İşlemci gücünü artırmaya çalışmanın en hızlı yollarından biri de tek bir çipi daha fazla çekirdek diğer bir deyişle bireysel bilgisayar beyni ile doldurmak. Harika, değil mi? Eğer bir tanesi iyiyse, sekiz tanesi çok iyi olmalı.

Ancak siz bunun yerine çekirdeklerin ne kadar güçlü olduğunu hesaba katmalısınız. Kötü bir toplantı geçiren herkesin bildiği üzere çok sayıda küçük beyin ile zorlu bir problemi çözmeye çalışmak, bazen acı veren ve verimsiz bir süreç olabilir.

Önemli olan çipleri bir sürü çekirdek ile doldurmak yerine yeryüzündeki en güçlü çekirdeği tasarlayabilmek. Ardından "ludicrous speed"e ulaşmak için en ideal sayının kaç olduğunu belirleyebiliriz.

1375278458_marj-grafik-2013.jpg

Qualcomm Technologies'in geçen yıl piyasaya sürdüğü dört çekirdekli Qualcomm Snapdragon S4 Pro işlemcinin görüntü performasını gösteren aşağıdaki grafiğe göz atabilirsiniz. Yanında ise en yeni işlemcimiz olan ve yine dört çekirdeğe sahip olan Snapdragon 800'e ait sonuçlar yer alıyor.

Çekirdeki sayısı aynı kalmasına rağmen yeniden yapılandırılan Snapdragon 800 yüzde 170'lik bir performans artışı ortaya koyuyor.

İşte bunu ortaya koymanın bir başka yolu. Eğer arabanızı yüksek performanslı bir yarış otomobiline dönüştürmek isterseniz, kaportanın altına sekiz adet motor koymak yerine almak istediğiniz performansa ve mesafeye bağlı olarak arabanıza doğru motoru koyarsınız…

Motor önemlidir ancak arabanın sadece bir bölümü olduğunu da unutmamak gerekir. Sevdiğiniz mükemmel arabayı yaratmak birçok kaliteli parçanın bir araya gelmesiyle gerçekleşir. Mobil işlemciler için de aynısı geçerli. CPU'lar Snapdragon çiplerinde sadece yüzde 15 ile 20 arasında fark yaratabiliyor. Geri kalan ise güçlü ve etkili GPU'lar, DSP'ler, LTE modemler ve daha fazlasını kapsayan önemli bileşenlerden oluşuyor.

Bu bileşenler tek bir silikon parçası altında toplandığı için en iyi performansı sunabilmek adına sorunsuz bir şekilde bir arada çalışıyorlar. Sıfır denklanşör gecikmesine sahip kamera sensörleri, Ultra HD video kaydı ve 7.1 surround ses ve 150 Mbps'ye kadar çıkan yüksek hızlı LTE Advanced ağ tarayıcısı gibi inanılmaz özellikleri mümkün kılıyor.

Yorumlar
Misafir
çok güzel anlatılmış güzel bir konu çok teknik detay boğar insanı bu yeterli
Cevapla
Misafir
güzel açıklama olmuş
Cevapla
Misafir
biraz daha teknik bilgiler istiyorum admin( motormuş arabaymis :) HTC
Cevapla
Misafir
Can Özdemir gitsin Burak Bey gelsin !! Hasan
Cevapla
Misafir
Bu duruma gakko ne diyor
Cevapla
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.