Donanım

AKINCI TİHA'nın 2. Prototipi test uçuşunu başarıyla tamamladı!

Yerli ve milli imkanlarla geliştirilen AKINCI TİHA'nın ikinci prototipi, ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.


Baykar Teknik Müdürü Bayraktar, "Hava aracımız bütün test aşamalarını başarıyla tamamladı. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun." açıklamasında bulundu.

AKINCI TİHA'nın 2. Prototipi test uçuşunu başarıyla tamamladı!

Baykar tarafından yerli ve milli imkanlarla geliştirilen, Milli Teknoloji Hamlesi kapsamındaki Taarruzi İnsansız Hava Aracı (TİHA), Çorlu Hava Meydan Komutanlığı’ndaki AKINCI Uçuş ve Eğitim Merkezi’ndeki ilk uçuş testini başarıyla gerçekleştirdi.

Birinci prototip ilk uçuşunu 6 Aralık 2019'da, ikinci uçuşunu 10 Ocak'ta gerçekleştirmişti. Bayraktar Akıncı TİHA'nın ikinci prototipi projenin üçüncü uçuşunu gerçekleştirmiş oldu.

Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi kapsamında 17.28'de havalanan Bayraktar AKINCI TİHA'nın ikinci prototipi, gökyüzünde gerçekleştirilen testlerin ardından saat 18.30'da piste iniş gerçekleştirdi.

Test hâlâ devam ederken ise Selçuk Bayraktar, yaptığı açıklamada “13 Ağustos 2020 Bayraktar Akıncı Prototip 2’nin ilk uçuş testini ve aynı zamanda Sistem Doğrulama ve Tanımlama Testi’ni yaptık. Hava aracımız bütün test aşamalarını başarıyla tamamladı. Şu anda yaklaşık 52 dakikadır havada. Birazdan dönüp inişe geçeceğiz. Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun” ifadelerine yer verdi.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar'ın yönetiminde gerçekleştirilen test uçuşunda AKINCI TİHA'nın kesintisiz olarak 1 saat 2 dakika havada kaldığı görüldü.

2020 yılı sonuna kadar ilk teslimatın gerçekleştirilmesinin planlandığı Bayraktar AKINCI TİHA projesinin üçüncü prototipinin entegrasyon süreci Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi'nde devam ediyor. Üçüncü prototip de entegrasyonun tamamlanmasının ardından test uçuşlarını icra etmek üzere Çorlu Hava Meydan Komutanlığı'na gönderilecek olduğu ise gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
Ail
Yakışır , yapanların ellerine emeklerine teşekkür ediyorum , bir ülke için en çok ihtiyaç duyulan şey ülkeyi en iyi şeklide savunup koruyabilmektir , sanırım kısa bir süre içinde bu ülke kendini dış düşmanlara karşı daha iyi koruyacaktır ama içerideki düşmanlar için bir şey diyemiyorum.
Cevapla
Bilgin benek
Bizim evin üstünden geçti terastaydım gerçekten çok büyük uçak 5kat etkili olucak tb2den
Cevapla
osmanlı
MAŞALLAH ALLAH C.C DEVAMINA ERDİRSİN TÜRKİYENİN KİMSE BİLEĞİNİ BÜKEMEZ KİMSEDE ÜZEMEZ
Cevapla
X Artık Biliniyor
Katılıyorum sorun yok ...ama S400 ile F16 ların akibetini sorabilirmiyim !? Bunu sordum diye terörist olurmuyum valla ;) saygilar...
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.