Donanım

Alphabet Finlandiya’da drone ile teslimat yapacak

Drone teknolojisini mükemmel hale getirmek için 2014 yılından beri çalışan, Google’ın ana şirketi olan Alphabet, Helsinki’de önümüzdeki aydan itibaren yemek siparişlerini Alphabet Wing adı verilen dronları ile teslim edecek.

Alphabet Finlandiya’da drone ile teslimat yapacak

Alphabet, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de hizmet verecek bir eve teslimat servisini başlatmak üzere. Alphabet Wing adı verilen bu servisin en önemli özelliği ise, teslimatın dron robotlar aracılığıyla yapılacak olması. Önümüzdeki aydan itibaren Helsinki’de yaşayanların telefonla verdikleri yemek siparişleri, bir drone tarafından kendilerine ulaştırılabilecek.

Alphabet Finlandiya’da dronla teslimat yapacak

Google’ın ana şirketi Alphabet, geçtiğimiz ay test sürüşlerini Avurstralya’da yapmaya başlamış ve başkent Canberra’daki firmalarla yaptığı farklı iş birlikleri vasıtasıyla servisini geliştirmişti. Şirket geçtiğimiz günlerde beklenen izni alarak Helsinki’de servise başlama çalışmalarına girişmişti.

Alphabet Finlandiya’da drone ile teslimat yapacak - Resim : 1

Aslen geçtiğimiz Aralık ayında duyurulmuş olan Helsinki programı ve şirket de şehirlilerle yaptığı atölye çalışmalarıyla servisi en iyi şekilde yapmanın yollarını arıyordu. Ayrıca drone teknolojisi şehrin kuzeyindeki soğuk havasına uyumlu hale getirilecek şekilde testten geçirildi.

Her bir uçuşta 20 km yol kat edebilen ve 1,5 kiloya kadar ağırlık taşıyabilen dronelar servise ilk olarak Helsinki’nin en kalabalık bölgesi olan Vuosaari’da başlayacak.

Alphabet Finlandiya’da drone ile teslimat yapacak - Resim : 2

Ayrıca şirketin yakın zamanda ABD’den de izin aldığı ve yakın gelecekte orada da servise başlamayı planladığı gelen bilgiler arasında.

Yorumlar
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için çerez politikamızı inceleyebilirsiniz.